Hlavní navigace

digitální vysílání T-DAB se stanicemi Českého rozhlasu

[Tisková zpráva] Digitální vysílání v systému T-DAB u příležitosti zasedání světového DAB fóra (World DAB forum General Assembly) poskytuje Český rozhlas. „Experiment jsme zahájili 27. října u příležitosti odborného setkání 3. a 4. listopadu v Praze. V krátkodobém zkušebním provozu je šířeno digitální vysílání na 10A bloku z vysílače Praha Strahov s výkonem 1 kW provozovaného společností Teleko s.r.o.,“ řekl dnes vedoucí týmu pro digitální vysílání Českého rozhlasu Pavel Balíček.

Sdílet

V experimentálním vysílání Český rozhlas šíří program digitálních stanic ČRo Rádio Česko, ČRo D-dur, ČRo Leonardo a celoplošných stanic Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Český rozhlas 2 – Praha a Český rozhlas 3 – Vltava. Dobu experimentálního vysílání stanovuje platnost povolení k provozu vysílacích zařízení na období do 25. listopadu 2005.

Dočasné šíření programu v systému T-DAB navazuje na řadu aktivit, které provádíme v souvislosti s digitalizací rozhlasového vysílání. Systém T-DAB je obecně vhodnější pro vysílání rozhlasu, zejména s ohledem na příjem v mobilních prostředcích nebo na osobní přijímače. Navíc v uvedeném případě jde o vysílání v tzv. III. TV pásmu (Band III), kde je možnost digitálního rozhlasového vysílání omezena analogovým televizním vysláním, vysvětlil Pavel Balíček. Jedním z důvodů experimentu je proto ověření vzájemného rušení, potvrzení mobilního příjmu a různých odolností signálu proti výpadkům. Z tohoto důvodu bude během vysílání docházet k výlukám a úpravám konfigurace datového toku.

K příjmu T-DAB vysílání musí posluchač využít zvláštní zařízení pro digitální příjem, která se prozatím na našem trhu nevyskytují. V řadě evropských zemí, kde se již vysílání provozuje delší dobu, je ale k dispozici široká řada modelů v rozličných cenových rozpětích.