Hlavní navigace

DIVÁCI ZMAŘILI POKUS O PIRÁTSKÉ NATOČENÍ NOVINKY BATHORY

[Tisková zpráva] PRAHA, 15.7.2008 – V sobotu 12. července byl v multikině Palace Cinemas ve Slovanském domě odhalen pokus o natočení historického velkofilmu režiséra Juraje Jakubiska Bathory. Na mladou dívku, která film natáčela na příruční kameru přímo v průběhu odpoledního představení, upozornili zaměstnance kina a ochranku ostatní návštěvníci projekce.

Sdílet

Dívce se však podařilo ještě před jejich příchodem uprchnout. „V této souvislosti jsme ve všech našich kinech zpřísnili bezpečnostní opatření a kontrolu sálů v průběhu projekcí“, informoval ředitel Palace Cinemas David Horáček. „V poslední době je to již druhý případ, kdy byla osoba pořizující pirátský záznam odhalena ještě v kině“, sdělila Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie, „je to známkou toho, že provozovatelé kin začínají pirátství vnímat jako svůj velký problém“. Zároveň ocenila zákrok diváků. „Je příjemné vědět, že přes všudypřítomnou lhostejnost se najdou lidé, kteří vnímají film, a především český film, jako hodnotu a jsou ochotni zasáhnout na jeho ochranu“, dodala Prchalová.

Doposud nejdražší film v historii české kinematografie za 350 miliónů korun měl premiéru v rámci MFF Karlovy Vary a do běžné distribuční sítě byl nasazen ve čtvrtek 10. července tedy pouhé dva dny před pokusem o jeho natočení. Piráti se bohužel nevyhýbají ani českým filmům – novinky v kině se stávají vítanou kořistí. Podobným způsobem byly zcizeny a umístěny na internet také například tituly Rafťáci, Ro©k podvraťáků, Obsluhoval jsem anglického krále či Venkovský učitel. Velký rozruch také v červenci loňského roku vyvolalo natočení titulu Simpsonovi ve filmu přímo v den jeho premiéry v ČR a jeho následné umístění na internet. Na bleskovém odhalení dvacetiletého mladíka z Kaplice vystupujícího na internetu pod přezdívkou Josef, který byl obviněn za pouhé 3 dny od podání trestního oznámení a tři týdny od samotného pořízení pirátské kopie, se Česká protipirátská unie podílela ve spolupráci s jihočeskou kriminálkou.

Neoprávněné pořizování záznamu filmu na kameru či obdobné zařízení přímo při jeho promítání v kině je označováno pojmem camcording. Camcording velmi úzce souvisí s internetovým pirátstvím, neboť to jsou právě tzv. kinoripy, tedy záznamy filmů pirátsky pořízené natočením v kině, které jsou i přes svou zpravidla obrazově i zvukově nízkou kvalitu zdrojem prvních kopií na internetu, přičemž masivní rozšíření prostřednictvím rozličných P2P sítí a filehostingových serverů je obvykle již otázkou pouhých hodin či několika málo dnů.

Protiprávnost natáčení filmu na kameru či jiné obdobné zařízení přímo při jeho promítání v kině výslovně zakotvila novela autorského zákona č. 216/2000 Sb., která platí od 21.5.2006. Do její účinnosti byla sice protiprávnost tohoto jednání vyvozována výkladem autorského zákona, nicméně až definice tohoto nového ustanovení, které natáčení filmu v kině výslovně vyňalo z výjimky z autorského práva na volné užití, čímž jednoznačně zakotvilo protiprávnost jakéhokoliv pořizování záznamu filmu při promítání v kině, přineslo úpravu srozumitelnou pro širokou veřejnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).