Hlavní navigace

Divadelní ceny v České televizi

[Tisková zpráva] Počínaje sobotním večerem 17. 3. nabídne ČT pořady, které se odehrávají na prknech, co znamenají svět. Diváci se mohou těšit na záznam úspěšné divadelní inscenace z Městského divadla Zlín a na přímé přenosy slavnostních udílení cen v oblasti divadelní tvorby za uplynulý rok - Ceny Thálie 2006 a Ceny Alfréda Radoka.

Sdílet

Na úvod slavnostních večerů zařadila ČT2 v sobotu 17. 3. ve 20,00 záznam inscenace Smrt Hippodamie, jež se pyšní nominací na titul Inscenace roku (Ceny A. Radoka) a nejužší nominací pro Helenu Čermákovou za ztvárnění postavy Královny Hippodamie na aktuální cenu Thálie.

Trilogie Hippodamie (na verše J. Vrchlického) je nejen Fibichovým nejprůbojnějším uměleckým činem, ale současně i největším a umělecky nejdokonalejším scénickým melodramem v celé světové literatuře. Svědčí o tom záznam inscenace Jana Antonína Pitínského, který na scénu uvedl závěrečnou část tohoto monumentálního díla, Smrt Hippodamie.

Společnému projektu Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů byl předem, vzhledem k jeho finanční náročnosti, přisouzen pouze omezený počet repríz. Zájem diváků si však vynutil přidávání dalších a dalších představení. Smrt Hippodamie zabodovala u diváků do té míry, že ji v anketě Aplaus 2006 označili za nejlepší inscenaci svého divadla. Protagonisté inscenace Helena Čermáková (Hippodamie) a Dušan Sitek (král Pelops) si současně odnesli ceny za nejlepší herecké výkony roku.

Nebývalý divácký ohlas se může zdát u tak náročného díla překvapivým, ale pouze potud, pokud jste inscenaci neviděli. Ať už patříte k milovníkům opery nebo preferujete činohru, rozhodně byste si neměli tento zážitek nechat ujít. Následující týden v soboru 24. 3. ve 20,00 nabídne první program přímý přenos Cen Thálie 2006. Slavnostní udílení již čtrnáctého ročníku cen, které vyhlašuje Herecká asociace, se uskuteční opět v historické budově Národního divadla v Praze a proběhne v těchto kategoriích: činohra, opera, balet, opereta, muzikál, a to zvlášť za mužský a ženský umělecký výkon. Na návrh umělecké poroty pro oblast činohry bude udělena i Cena pro mladé činoherce, kteří v daném roce dosáhli 33 let. Dále budou uděleny ceny za celoživotní umění v oblasti baletu, opery a činohry.

Ceny Thálie 2006 budou předávat loňští nositelé této ceny, v kategorii činohra Kateřina Holánová a Ivan Řezáč, v oblasti operního umění Eva Urbanová a Jurij Gorbunov, muzikálové ceny odevzdá Tereza Bebarová a Tomáš Šulaj a v kategorii balet Tereza Podařilová a Jiří Kodym. Slavnostním večerem bude provázet Antonín Procházka.

Poslední březnovou sobotu 31. 3. mohou diváci na ČT2 od 20,00 v přímém přenosu sledovat předávání Cen Alfreda Radoka. Ceny Alfréda Radoka jsou cenami kritiky a oceňují nejen nejlepší interpretační výkony v českém divadle za minulý rok, ale umělecké divadelní profese jako celek, počínaje původní divadelní hrou a inscenací konče. Inscenace roku bude zvolena z těchto titulů: Tři mušketýři z plzeňského divadla Alfa, La clemenza di Tito v provedení opery Národního divadla, Hamlet z Dejvického divadla a Smrt Hippodamie z Městského divadla Zlín. Slavnostní ceremoniál se letos koná v Divadle v Dlouhé a přinese tak jako loni i možnost hlasování o Cenu diváků v přímém přenosu ČT.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).