Hlavní navigace

Divadelní středa na ČT2: Lékař své cti

[Tisková zpráva] Tragédie z časů, kdy čest byla víc než láska. Miroslav Táborský a Helena Dvořáková v hlavních rolích úspěšné divadelní inscenace Divadla v Dlouhé. Režie Hana Burešová. Ve středu 23. března ve 22:20 hodin na ČT2.

Sdílet

U nás dosud neuvedená Calderónova hra Lékař své cti patří mezi vrcholná dramatická díla španělského baroka. O doňu Mencíu, ženu dona Guttiera, se uchází infant don Enrique. Guttiera dožene falešné podezření až na hranici šílenství. Králova bratra ale zabít nemůže… Tragédie Petra Calderóna de la Barcy nás zavádí do Španělska druhé poloviny 17. století. Žena je v té době něco jako soukromé vlastnictví, domácí klenot, který je zárukou manželovi cti. Nemůže zůstat sama s cizím mužem, aby to na ni nevrhlo stín podezření, protože pro muže by bylo ponižující, kdyby se o ni neucházel. Imperativ manželské věrnosti tedy, jak vidno, neplatí oboustranně. Muž má podle jakéhosi zákona přírody právo na nevěru či až povinnosti ji naplňovat. Ovšem běda, když na ženu padne jen stín podezření. Manželova láska se rázem změní v krvavě krutou žárlivost.

Českou premiéru Calderónovy tragédie v překladu Vladimíra Mikeše nastudovala v roce 2009 v Divadle v Dlouhé Hana Burešová. Postavy ústředního manželského páru vytvořili Miroslav Táborský a Helena Dvořáková. Záletného infanta hraje Miloslav König a jeho bratra, krále dona Pedra, Miroslav Hanuš. V dalších rolích můžete vidět Martina Matejku, Marii Turkovou, Tomáše Turka, Michaelu Doležalovou a Jiřího Wohanku. Režie televizního záznamu J. Brichcín. Hana Burešová za režii a Miroslav Táborský za herecký výkon v této inscenaci byli nominováni na ceny Sazky a Divadelních novin 2009.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).