Hlavní navigace

Dívka a kouzelník, příběh lásky z doby protektorátu – neděle 15. března

[Tisková zpráva] Premiéra v neděli 15. března na ČT1 od 20:00 hod. Neobvyklé drama z doby okupace se silným emocionálním nábojem Dívka a kouzelník působivě zobrazuje sblížení dvou naprosto odlišných lidí – židovské dívky a potulného muzikanta. Scénář Jiří Hanibal. Režie Juraj Herz. V hlavních rolích Ivan Trojan a Veronika Kubařová.

Sdílet

Předností scénáře Jiřího Hanibala je silné filmové vidění a obraznost, kterými autor příběh Dívky a kouzelníka originálně rozvíjí. Vypráví o setkání dvou sociálně, generačně i povahově odlišných lidí v letech protektorátu. Do jejich osudu zasáhne velká láska, ale i chorobná žárlivost, spolu s lidskou malostí a zbabělostí…

Dívka z židovské rodiny se za protektorátu skrývá v podzemí vesnického hostince. Potulným kouzelníkem a muzikantem se nechá přemluvit k dramatické a riskantní společné cestě českým venkovem. Oba se během ní učí toleranci, odpovědnosti a nezištné lásce, silnější než hrůzy, které je obklopují.

V režii Juraje Herze ztvárňují hlavní role Ivan Trojan a Veronika Kubařová. Jaké pocity prožívala tato jednadvacetiletá herečka při natáčení dramatu z doby nacistické okupace Československa, popsala pro časopis ČT+: „Znám to samozřejmě už jen jako odlesk vzpomínek prarodičů nebo z dějepisu ve škole. Musím ale říct, že když jsem přijela ke kulise, vyzdobené nacistickými vlajkami, kde se pohybovali muži převlečení do nacistických uniforem se zbraněmi v rukou, budilo to ve mně hrůzu. Ale příběh mě povzbudil i k touze dozvědět se víc o této době, sahám po knihách, snažím se pochopit lidské příběhy. Pro mě je svoboda samozřejmost. Naštěstí jsem se nikdy nesetkala s projevy nějaké otevřené nenávisti ať vůči jedinci nebo skupině. Ale samozřejmě vím, že světem vládne netolerance, zloba. Takže vracet se k příběhům z minulosti, jaký je v tomto filmu, je určitě správné. Připomínka snad může pootevřít oči těm, kdo je zavírají před tím, co se odehrává okolo nich i dnes.“ (ČT+, č. 5, str. 10)

Více informací o dramatu Dívka a kouzelník, v němž hrají Radek Holub, Barbora Hrzánová, Veronika Gajerová, Jakub Šmíd, Zdeněk Maryška a další, jehož kameramanem je Jiří Macháně, naleznete internetových stránkách ČT: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).