Hlavní navigace

Do kin vstupuje koprodukční film ČT režisérky Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír

[Tisková zpráva] Sedmatřicet let života jedné rodiny ve filmu Heleny Třeštíkové. Časosběrný dokument Soukromý vesmír, na kterém se podílela Česká televize, vstupuje 26. ledna 2012 do kin.

Sdílet

Helena Třeštíková natočila svůj dosud nejdelší časosběrný projekt Soukromý vesmír. Mapuje v něm dějiny jedné rodiny. Film vstupuje ve čtvrtek 26. ledna 2012 do kin distribuční premiérou. Slavnostní premiéra proběhne ve středu večer v kině Světozor.

Soukromý vesmír je už čtvrtým filmem Heleny Třeštíkové v kinodistribuci, na kterém se podílela Česká televize. Začátky spolupráce Heleny Třeštíkové s Českou televizí, respektive tehdejší Československou televizí (ČST), sahají až do 80. let. Tehdy ČST uvedla její šestidílný cyklus Manželské etudy.

„Helena Třeštíková a Česká televize, to je pro mě nerozlučná dvojice. Na projektech Heleny Třeštíkové, které přinášejí významnou uměleckou a společenskou hodnotou, se Česká televize podílí dlouhodobě a jsem velmi rád, že na tuto tradici mohu navázat a dále ji rozvíjet,“ řekl k premiéře filmu generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Jsem velmi ráda, že se Česká televize v mých projektech angažuje a podporuje je. Naše vzájemná dlouhodobá spolupráce je hezkou tradicí a věřím, že rozvod nám nehrozí,“ řekla režisérka filmu Helena Třeštíková.

Režisérka tento působivý dokument natáčela 37 let, zachytila tak v ohromující šíři život členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti. „Kamarádku Janu jsem začala sledovat už v roce 1974, když čekala své první dítě s manželem Petrem. Právě život jejich syna Honzy je osou tohoto snímku,“ přibližuje své dílo Helena Třeštíková.

Kamera byla u toho, když se narodily, vyrostly a dospěly dohromady tři děti a jejich rodiče prožily velkou část svého života. Zatímco archivní záběry připomínají uměleckou kariéru Karla Gotta, významné okamžiky dobývání kosmu či zásadní politické proměny této země, deníky rodiny Kettnerových, které si po celou dobu pečlivě vedl otec rodiny Petr, nabízejí soukromou alternativu velkých dějin. Manželé Kettnerovi a jejich děti nevedou tak dramatický život jako hrdinové předchozích režisérčiných filmů Marcela, René a Katka. Jako statisíce dalších Čechů i Kettnerovi v éře nesvobody soustředili pozornost na svůj „soukromý vesmír“. Fascinující cesta jejich životem je i díky tomu velmi optimistickým a zároveň dojemným svědectvím o důležité roli rodiny, o jedinečnosti a pestrobarevnosti lidského života a neustálém hledání jeho smyslu.