Hlavní navigace

Do moře míst na jihu Evropy vás na ČT1 zavede Tomáš Hanák

[Tisková zpráva] Bizarní pouť Tomáše Hanáka stařičkým obytným automobilem napříč jižní Evropou. Premiéra třináctidílného cestopisu Do moře míst od 11. září vždy neděli v 18:10 hod. na Jedničce.

Sdílet

„Jako většina lidí z našich šířek mám rád jih. Teplo, slunce, moře a podobně. Od revoluce směřovala většina mých cest právě na jih. Udělal jsem si tam spoustu známých a zhruba asi před pěti lety začal klíčit jakýsi zárodek, který nakonec vyústil v tenhle třináctidílný seriál Do moře míst. Koupil jsem auto zvané ACAPULCO ročník ´86, nacpal do něj nevěřícího a jen lehce protestujícího Tomáše – no zbytek už znáte,“ říká o vzniku cyklu jeho autor a režisér Miroslav Čapek.

Na rozdíl od celé řady jiných cestopisů není průvodce pořadem Tomáš Hanák jenom komentátorem obrazu, ale osobně, na vlastní kůži zažívá běžné cestovní trampoty. Rozpráví s místními i s krajany a bere diváky do míst notoricky známých i absolutně neznámých. Popisuje i bizarní dopravní prostředek cestovatelů „do moře míst“: „Čtyřkolý obytný krasavec s podivným jménem Acapulco, kterého kdosi nazval obludou, už měl něco najeto, když ho režisér Míra Čapek z třetí ruky kupoval – ale hlavně toho hodně najel během natáčení. Rád bych byl konkrétnější, ale ukazatel stavu „uplazených“ kilometrů nefunguje, už ho asi přestalo bavit počítat; mě už taky nebaví počítat roky života.“

ČT1 l neděle 11. 9. 2011 l 18:10 l Do moře míst l 1. díl
S Tomášem Hanákem na cestě automobilem z Istanbulu na Gibraltar
Jaké to je stanout na počátku dlouhé pouti s nejistým koncem, zejména je-li tím začátkem dvacetimilionový Istanbul? Jak se v tomto obřím mraveništi zorientovat a co navštívit? V Istanbulu se Tomáš samozřejmě vydá na místa dobře známá, jakým je například Chrám Boží moudrosti – Aya Sofia. Navštíví Modrou mešitu v čase podvečerních modliteb. Projde se i čtvrtí Sultanahmed, která je srdcem starého Istanbulu. Nevynechá ani proslulý Velký bazar, kde jej doprovodí znalkyně místních poměrů, naše krajanka Lucie. S ní navštíví i typickou istanbulskou lokantu – lidovou hospůdku, kde si ověří, že turecká kuchyně je naprosto výtečná. Součástí pochůzek starým městem je mimo jiné i nádraží, kde kdysi končil svou cestu slavný Orient expres. Diváci se s Tomášem vydají také na kouzelnou plavbu Bosporem. Prohlédnou si nádherné dřevěné vilky lemující pobřeží a navštíví i bosporské dvojče, Dardanely.

Do moře míst na webu České televize: www.ceskatele­vize.cz/domore­mist/