Hlavní navigace

Nejsou žádná béčka... Docu-soap Ptáčata od 3. 9. na ČT2

[Tisková zpráva] Děti na okraji společnosti natáčely samy o sobě. Pokusme se probudit dítě uvnitř každého z nás! Živelná energie, radost ze života a nových věcí, ale i rozčarování a drobná dramata okořeněná bezprostředností malých hrdinů a syrovostí jejich světa. Časosběrný dokument Ptáčata od 3. září vždy ve 20.55 na ČT2.

Sdílet

2. B. je třídou převážně romských žáků. Vznikla na jedné brněnské základní škole kvůli petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Tato situace „třídní společnosti" se stala východiskem šestnáctidílného seriálu o dětech na hranici společenských norem, rodinných podmínek a vlastní vůle. Na jeho vzniku se děti samy aktivně podílely. V průběhu jednoho roku na malé kamery natáčely svět, jak ho vnímají ony. Ocitají se v situacích, ve kterých by se bez štábu neocitly, je jim však vždy ponechána svobodná vůle v řešení situací. Diváci je uvidí nejen na škole v přírodě, ale i na návštěvě České televize, v luxusní restauraci, v mosteckém Chánově nebo u moře. Kromě toho na ně čeká i několik zkoušek. V jednom díle budou děti, z nichž část ještě nikdy nebyla u zubaře, jíst výhradně zdravou stravu nebo přemlouvat rodiče, aby přestali kouřit. V jiném je například čeká výuka tak, jak by probíhala v Obecné škole Igora Hnízda… Možnost navštívit se svými rodinami nová prostředí, prožít různé zkušenosti a setkání jim umožňuje přemýšlet o světě i o sobě jinak. Nejen z pozice obětí společenských předsudků, ale také v roli těch, kteří jsou za svůj život zodpovědní. Poznáme nejen charaktery dětí, ale i ty, kdo jsou za jejich výchovu nejvíc odpovědní – rodiče.

V rámci středoevropského televizního vysílání jsou Ptáčata ojedinělým projektem, který odvysíláním šestnácti dílů nekončí. Osudy některých dětí budou autoři sledovat časosběrnou metodou i v dalších letech. V současné době jednají o podpoře projektu s evropskými vysílateli a organizacemi zaměřenými na etnické a národnostní menšiny.

Ptáčata jsou typickým zástupcem současného trendu – dokument a sociální témata se v nich prolínají s žánrem reality show – docu-soap. Se svými šestnácti díly jsou prvním a největším českým projektem tohoto žánru. Natáčelo se během jednoho roku, od září 2009 do srpna 2010. Přípravy na projekt i první natáčení však začalo už v lednu 2009. Víc než 500 hodin materiálu vzniklo ve společné režii Kamily Zlatuškové a Ladislava Cmírala. Dramaturgem projektu je Jan Gogola ml., storyeditorem Lukáš Franta. Série vznikla ve společnosti CIREAL pro Centrum vzdělávacích pořadů ČT.

Repríza pořadu ve čtvrtek na ČT2 od 17:20 hod., www.ceskatele­vize.cz/ptaca­ta