Hlavní navigace

Dohoda mezi AV ČR a ČT podpoří popularizaci české vědy

[Tisková zpráva] Generální ředitel České televize Mgr. Jiří Janeček, předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., a výkonný ředitel ČT2 Ing. Jan Mrzena dnes v Televizních salóncích České televize na Kavčích horách podepsali Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci, ve kterém deklarují připravenost rozvíjet různé formy spolupráce vedoucí k popularizaci české kultury, vědy a výzkumu.

Sdílet

Memorandum podpoří další rozvoj vzdělávacích programů s využitím nejnovějších vědeckých poznatků a informačních technologií implementovaných v AV ČR. Vznik všestranných vazeb mezi AV ČR a ČT umožní propagaci vzdělanosti a kultury v České republice.

Na základě Memoranda jsou obě strany připraveny rozvíjet veškeré formy spolupráce vedoucí ku prospěchu české kultury, vědy a výzkumu.

Spolupráce bude zahrnovat především:

  • zveřejňování a popularizaci výsledků vědy a výzkumu,
  • poskytování odborných posudků pro potřeby televizního vysílání,
  • účast expertů v externí Dramaturgické radě ČT2,
  • účast odborníků ve vysílání vybraných pořadů ČT2,
  • vzájemné konzultace a výměnu informací spojených s aktuálními problémy české vědy a kultury.

Memorandum připravilo programové vedení druhého okruhu České televize, jehož výkonný ředitel k dnešnímu podpisu poznamenal: „Zájem o českou vědu jsme deklarovali od samého počátku projektu kulturní Dvojky, věda podle našeho názoru do kultury patří – stejně jako umění.“ Předseda AV ČR Jiří Drahoš se mimo jiné těší na účast v budované externí dramaturgické radě Dvojky. „Přinese to možnost odborným hlasem přímo ovlivňovat vysílání veřejnoprávní ČT2, v reálném čase a bez prostředníků,“ dodal.

„Česká televize se samozřejmě české vědě a výzkumu věnovala už před podpisem dnešního Memoranda, beru to spíše jako potvrzení úzké spolupráce do budoucna,“ prohlásil generální ředitel České televize Jiří Janeček a dodal: „Pokud se nám společně podaří najít dva, tři takové popularizátory české vědy, jako je například Jiří Grygar, bude naplňování Memoranda mnohem snazší. I když základem všeho je jistě obsah, důležitá je i forma jeho sdělení – srozumitelná a divácky atraktivní.“