Hlavní navigace

Doktor pro zvláštní případy

[Tisková zpráva] Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava připravilo na první lednovou neděli nový film, komedii Doktor pro zvláštní případy. V hlavní roli s Václavem Vydrou ji podle scénáře Ivy Procházkové natočil režisér Ivan Pokorný. Nenechte si ujít 2. ledna 2011 na ČT1 ve 20:00 hodin.

Sdílet

Hlavní postavou je ovdovělý profesor latiny a filozofie, který ve středním věku ztratí práci. Jeho gymnázium se změnilo ve školu marketingu, v jejímž výukovém programu se s oborem, kterým je filozofie, literatura a latina nemá šanci uplatnit. Nastoupí jako vychovatel do věznice. V prostředí, které má svou vlastní morálku a hierarchii vztahů, se profesor chová seriozně, tak jak byl doposud zvyklý, a vyjadřuje se jazykem, který ve věznici zní jako cizí řeč. Se svými latinskými citáty a nemoderními názory na morálku se mezi feťáky, bigamisty, násilníky, ruské mafiány a další „hrdiny“ světa za mřížemi dost výrazně nehodí.

Nezapadá ale ani mezi své kolegy. Větší či menší střety se stupňují a nabalují na sebe sérii nedorozumění, pletich a násilností. Není divu, že mezi klienty nápravného zařízení i bachaři vyznívá chvílemi hodně nepatřičně. Tato disproporce vyvolá nečekaný efekt. Právě v ní tkví komediální, a tím méně realistické jádro příběhu.

Donedávna žil klidným, spořádaným životem, v němž praktické věci řešila manželka. Po její smrti se musí potýkat nejen se změnou zaměstnání, ale i s vlastní bezradností. Až do soukromí mu postupně proniknou nejen nové bytosti, které zahýbají s jeho citovým životem, ale i živly, jejichž existenci do té doby vnímal možná víc jako literární než reálné postavy. Má dospělou dceru, která překonává pocity vlastní nedostatečnosti. Otec ji zásobuje útěšnými radami, které se rovněž víc ztotožňují s teorií breviářů než se skutečnou životní praxí. Nic ale není černobílé a náš hlavní hrdina zdaleka nebude jen nemotorným otloukánkem, jak by se někomu na první pohled mohlo zdát.

V hlavní roli Václav Vydra.
Dále hrají: Klára Klepáčková, Iva Pazderková, Dana Syslová, Jan Plouhar, Zdeněk Žák, Kamil Halbich, Dušan Urban, Anežka Rusevová, Dušan Škubal, Jiří Racek, Michal Čapka, Marek Ronec, Tomáš Dastlík a další.

Scénář: Iva Procházková
Dramaturgie: Aleš Jurda
Vedoucí výroby: Hana Bílá
Hlavní kameraman:Vojtěch Pokorný
Režie: Ivan Pokorný
Více na www.ceskatele­vize.cz/doktor­prozvlastnipri­pady