Hlavní navigace

Pomozte dětem – dokumentární cyklus ČT Kde peníze pomáhají 2009

[Tisková zpráva] Přes patnáct milionu korun zaslali diváci České televize na konto Pomozte dětem v desátém ročníku jeho existence. Tato dlouhodobá celonárodní sbírka České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti podporuje znevýhodněné a ohrožené děti. Peníze, které vloni oblíbené Kuře vybralo, pomáhají dětem v 90 specializovaných domovech, náhradních rodinách či zájmových zařízeních v celé republice.

Sdílet

Cyklus dokumentů České televize Kde peníze pomáhají bude pravidelně od 18. ledna do 11. května každou neděli po odpolední pohádce na ČT1 informovat diváky o tom, jak bylo naloženo s 15 246 369 Kč, které po celý rok na konto sbírky Pomozte dětem posílali.

Sedmnáct dokumentárních filmů cyklu, který se na obrazovce ČT objevuje již od roku 2002, prezentuje projekty podpořené z výnosu sbírky Pomozte dětem v roce 2008. Prostřed­nictvím konkrétních příběhů diváci nahlédnou do osudů dětí žijících mimo vlastní rodinu, dětí týraných, zneužívaných a zanedbávaných, dětí s tělesným a duševním nebo smyslovým postižením, s vývojovými a výchovnými problémy i dětí ohrožených různými formami závislosti. Dokumenty představí i ty, kteří se o děti starají a snaží se o zlepšení jejich života.

V úvodním díle se seznámíme s projektem Českého helsinského výboru na posílení práv a postavení dětí odsouzených rodičů – v neděli 18. ledna 2009 na ČT1 od 13:55 hod. Zaměřuje se na pomoc obnovit a zlepšit prostřednictvím asistovaných návštěv a individuálních konzultací vzájemné vazby v rodinách dětí vězněných rodičů. Projekt byl ve výběrovém řízení 10. ročníku sbírky Pomozte dětem podpořen částkou 142 936 Kč.

Další díly představí mj. práci těchto občanských sdružení: Okamžik z Prahy 4, jež se snaží o podporu lidí se zrakovým postižením, Úsměvy z Brna pomáhajícího lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám, Jasněnka z Uničova, jehož hlavním posláním je dlouhodobé zlepšování kvality života osob se zdravotním postižením a jejich integrace do společnosti, litvínovského Porozumění, které podporuje rodiny s handicapovanými dětmi či českobudějovického střediska Společnosti pro ranou péči, jehož posláním je poskytovat terénní služby rané péče, podporu a pomoc rodinám, ve kterých vyrůstá dítě se zrakovým či kombinovaným postižením v raném věku. Dále ukáže práci církevních organizací jako např. ostravského střediska Diakonie Českobratrské církve evangelické, které se věnuje sociální a pastorační péči a podpoře matkám s dětmi v krizi, či Slezské diakonie z Českého Těšína, poskytující sociální a sociálně zdravotní služby potřebným lidem na základě křesťanských hodnot.

Režiséry dokumentů Kde peníze pomáhají 2009 jsou Aleš Sobotka, Karel Čtveráček a Štěpán Kačírek, dramaturgem cyklu je Jan L. Potměšil, vedoucím výroby František Seidl.

Více informací ke sbírce Pomozte dětem naleznete na www.pomoztedetem.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).