Hlavní navigace

Dokumentární klub na ČT2: Mostar United

[Tisková zpráva] Válka v bývalé Jugoslávii rozdělila etnicky i bosenské město Mostar. Myšlenka budovat po válce zpřetrhané vztahy znepřátelených stran prostřednictvím mládežnického fotbalu se rozrostla v pozoruhodný příběh. Vypráví jej italský koprodukční dokument Mostar United. Premiéra na Dvojce ve čtvrtek 21. července od 22:20 hodin.

Sdílet

Bosenský Mostar byl vždy křižovatkou rozličných kultur. V bosenské válce devadesátých let byl však i místem prudkých etnických střetů. Starý most a fotbalový klub později znovu spojily válkou rozdělené město. Válka však rozdělila Jugoslávii a nacionalismus poté rozdělil města.

Rozervaný ve dví a plný zuřivosti díky etnickým střetům, připomíná bosenský Mostar spíš dvě ghetta rozdělená cestou. Už dávno není radostným Montmartem Balkánu, jak tomu bylo před válkou. Na jedné straně ulice sídlí fotbalový klub Velež Mostar, na druhé Zrinjský chorvatský sportovní klub Mostar. Ale trenér Durakovič, který chce s mladými kluky už na sváry a smrt zapomenout, založil společný klub Mostar United. I když vládne v mládežnickém fotbalu stále napětí a ve vyšších ligách je to ještě mnohem drsnější, měli by se z kluků jednou přece jenom stát praví přátelé, jak na hřišti, tak mimo něj.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).