Hlavní navigace

Dokumenty z ČT Děti 50. let získaly hlavní ceny na festivalu WorldFest v Houstonu v USA

[Tisková zpráva] Na 43. mezinárodním festivalu nezávislých filmů WorldFest v texaském Houstonu byly o tomto víkendu oceněny čtyři dokumentární filmy z cyklu Děti 50. let: Jeden život režisérky Ivy Jestřábové (platinová medaile v kategorii televizní dokumentární cyklus), Jsem na zahradě Petra Hátleho (zlatá medaile v kategorii televizní dokumentární cyklus), Dáša se vrací Adély Kroupové (zlatá medaile v kategorii nezávislých filmů studentů) a Mému otci Jana Oravského a Kateřiny Borecké (zlatá medaile v kategorii dokumentárních filmů).

Sdílet

Zlatou REMI Award v kategorii původní dramatické dílo získal film Nebo, peklo…zem scenáristky a režisérky Laury Sivákové. Dokumentární cyklus Děti 50. let vznikl díky ojedinělé spolupráci produkční společnosti Sunfilms s.r.o., České televize a FAMU. Začínající filmaři tak mohli natočit sedm šestadvacetimi­nutových snímků. Jejich tématem jsou osudy dětí politických vězňů 50. let. V loňském roce se tvůrci věnovali osudům dcer, v tomto roce budou hlavními protagonisty připravovaných dokumentů tentokrát synové politických vězňů.

Producentka dokumentů Zuzana Dražilová ze společnosti Sunfilms s.r.o. k cenám řekla: „Je to pro nás příjemná zpráva. Těmito oceněními se prokázalo, že tyto naše české dokumenty mohou oslovit i mezinárodní porotu. Pro nás je hlavní oslovit našimi českými dokumenty na téma dětí politických vězňů 50. let co nejširší, i zahraniční publikum.“ Nápad zdokumentovat příběh dětí 50. let vznikl na semináři FAMU, který vedla právě Zuzana Dražilová, spolu s dramaturgem a režisérem Ivanem Stehlíkem. Dcera politického vězně Lída Voříšková, hlavní protagonistka tohoto snímku, se vyjádřila: „Jsem vděčná tvůrcům, že se jim podařilo natočit snímek tak, že příběh mého otce mohl oslovit i zahraniční porotu.“ Cyklus bude Česká televize vysílat na podzim letošního roku.

Česká televize již informovala o tom, že v kategorii původní dramatické dílo ziskal Zlatou REMI Award celovečerní hraný film Nebo, peklo…zem scenáristky a režisérky Laury Sivákové. Snímek vyrobila v koprodukci České a Slovenské televize společnost Trigon Production s.r.o. producenta Patrika Pašše.

WorldFest Houston je nejstarším mezinárodním festivalem nezávislých filmů a videí na světe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).