Hlavní navigace

Dovozci používají elektronické celní řízení

[Tisková zpráva] Praha 21. března 2011 – Spuštěním systému e-Dovoz koncem minulého roku byla završena elektronizace celního řízení. Veškerá komunikace s celní správou ohledně dovozu, vývozu a tranzitu probíhá elektronicky a je právně závazná. E-Dovoz pro Celní správu ČR vyvinula a implementovala firma Aquasoft.

Sdílet

Koncem minulého roku Celní správa ČR nasadila do provozu systém e-Dovoz (elektronický systém pro režim dovozu). Systém slouží k evidenci zboží dováženého ze třetích zemí do EU, zajišťuje vyměření cla a dalších poplatků a jejich export do dalších finančních systémů. Prostřednictvím e-Dovozu je možné podávat právně závazné celní prohlášení elektronickou cestou. E-Dovoz zjednodušuje a harmonizuje celní postupy na všech celních úřadech, sjednocuje formát zpráv na rozhraní mezi deklarantskou veřejností a celní správou pro všechny celní režimy, snižuje finanční náklady a urychluje celní odbavení. Dovozci při splnění podmínek elektronického celního řízení mohou proclít zboží 24 hodin denně 365 dní v roce a nejsou omezováni tak úředními hodinami celních úřadů.  

Systém je součástí programu elektronizace celního řízení nazývaného e-Customs, který řídí Evropská komise a jehož cílem je elektronizace a sjednocení postupů v celním řízení v rámci členských zemí EU. V rámci projektu probíhá on-line komunikace s ostatními 26 celními správami. Jan Forejt, CZ National Project Manager ICS, Generální ředitelství cel o projektu říká „Přidanou hodnotou pro zákazníka je možnost použít bezpapírové celní řízení, sjednocení postupů v rámci jednotlivých celních úřadů, centrální databáze, novější prostředí (známé z projektů tranzit a vývoz), webový klient pro menší a střední deklaranty přístupný zdarma na webu celní správy. Snadná výměna informací mezi celními orgány členských států EU umožňuje zjednodušení legálního obchodu a zabezpečuje odpovídající úroveň kontroly zboží a zefektivňuje boj proti podvodům.“  

Národní  řešení e-Dovozu je jedním z uzlů distribuovaného systému všech zemí EU, což se projevilo ve svém důsledku ve velmi vysokých požadavcích na spolehlivost, dostupnost a celkovou kvalitu dodaného řešení. Tyto vysoké nároky úspěšně splnila firma Aquasoft, která v  souladu s národní legislativou a požadavky definovanými Evropskou komisí pro Celní správu ČR systém vyvinula a implementovala. Práce na projektu probíhaly v letech 2008 až 2010. „Již jeden měsíc po nasazení systému e-Dovoz bylo podáno více než 80 % právně závazných elektronických celních prohlášení“, říká Tomáš Vinš, vedoucí projektu ze společnosti Aquasoft.   
  
 

Zprovozněním systému e-Dovoz došlo ke sjednocení principů a deklaranského rozhraní pro všechny celní režimy – dovoz, vývoz a tranzit. NCTS (elektronický systém pro režim tranzitu) úspěšně funguje více než deset let, e-Vývoz (elektronický systém pro režim vývozu) byl nasazen před čtyřmi lety. Všechny tyto informační systémy vyvinula pro Celní správu ČR společnost Aquasoft. Aquasoft je špičkou na trhu v oblasti cla, daní a správního řízení, firma pracuje i pro zahraniční celní úřady. 

Kromě poskytování podpory e-Dovozu bude Aquasoft rozvíjet další funkcionality systému např. podporu poskytovatelům poštovních služeb.  

O Aquasoftu

Aquasoft patří mezi přední  firmy v České republice zaměřené  na dodávky informačních systémů. Na trhu působí od roku 1996. Aquasoft disponuje týmem více než 100 kvalifikovaných profesionálů. Za dobu své existence úspěšně realizoval celou řadu vývojových a integračních projektů zahrnujících geograficky, procesně i věcně velmi rozsáhlé systémy.Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).