Hlavní navigace

Dr. Ludsky: Sterilizace romských žen

[Tisková zpráva] Na gynekologii přicházejí romští manželé Čonkovi. Žena chce vědět, proč znovu neotěhotněla. Lékař jí připomene, že při posledním porodu, který stejně jako první proběhl císařským řezem, protože žena trpí preeklampsií, byla sterilizována. Čonka začne zuřit, žena tvrdí, že o tom neví, přestože mladý gynekolog Pataj říká, že podepsala souhlas se zákrokem. Čonka však i nadále dělá problémy, chce se setkat s primářem Jalovským, který jeho ženu rodil, a ve vzteku na něj vytáhne nůž.

Sdílet

Ludsky s dcerou Simonou navštěvuje otce v ústavu, kde se mu očividně nelíbí. Ludskému se zdá, že se mezi těžkými pacienty nemůže cítit dobře. Později zjistí, že otec trpí anemií, a získá podezření, že by mu mohl chybět i vitamin B, jehož užívání by jeho stav mohlo zlepšit.

Primář Jalovský předloží souhlas se sterilizací, který skutečně podepsala Čonková, což dosvědčí i grafolog. Čonková tvrdí, že si myslela, že se jedná o souhlas s císařským řezem. Za Ludskym přijde členka občanského sdružení, které se zabývá sterilizací Romek. Představí se jako Amália Žochárová a žádá Ludského, aby případy sterilizací Romek prošetřil. Ludsky si bere domů příslušné lékařské zprávy a při jejich kontrole mu pomáhá Olga. Když ji tam přistihne Richard, je očividně velmi rozladěný.

Policejní vyšetřovatel Goran má problémy s tiskem. Tenhle případ je pro něj velmi vítaným soustem. Naléhá na Ludského, aby vše co nejdřív vyšetřil.

V autě se najde mrtvý primář Jalovský. Někdo ho zadusil igelitovým pytlíkem. Předtím se napil alkoholu se sedativy – byl celou záležitostí velmi rozrušený a chtěl mít chvíli klid. Goran okamžitě podezřívá Čonku, kterého po výslechu a sepsání protokolu pustili na svobodu s tím, že Pataje bodnout nechtěl, byla to nehoda.

Goran, kterého Ludsky pověřil, aby „proklepl“ Amálii Žochárovou, zjistí, že žádná taková neexistuje, stejně jako občanské sdružení, o kterém hovořila. Jedná se o Amálii Žochovou, která nakonec řekne Ludskému pravdu.

Zavraždil primáře Jalovského opravdu Čonka? A jakou pravdu se Ludsky dozví od Amálie?

Osmý díl s názvem Sterilní pravda odvysílá Televize Prima 8. srpna od 20.00!