Hlavní navigace

Koprodukční dokument ČT Drnovické catenaccio míří do kin

[Tisková zpráva] 2. září 2010 bude do kin uveden unikátní dokument Radima Procházky Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace. Ve snímku, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, se vrátíme do poloviny devadesátých let, kdy se v éře kolosálních podvodů rodili první miliardáři a přitom kupodivu padaly i krásné góly.

Sdílet

Italské slovo catenaccio znamená doslova bariéru nebo závoru. Catenaccio je ale také fotbalový pojem – jde o zarputilý, defenzivní styl hry, který má soupeři znemožnit skórovat. Příběh Drnovického catenaccia je příběhem fotbalového stadionu v malé jihomoravské vísce poblíž Vyškova. V polovině devadesátých let minulého století se stal z místního fotbalového svatostánku, jehož světelná rampa zhlížela dokonce na místní kostelík, výmluvný monument jedné éry, která jak rychle začala, tak i skončila. Tehdy se však kolem této tečky na mapě točil fotbalový svět. Venkovský tým v průběhu několika let postoupil do nejvyšší fotbalové soutěže, a poté pronikl i do evropských pohárů. A tak svědkem vzestupu obce, v níž kapacita stadionu převyšovala čtyřikrát počet obyvatel, se stal i bundesligový klub z Mnichova. Bohužel vzestup a později pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale i tajemní sponzoři, korupce či doping. Dnes je to vše už jen minulost a stadion připomíná pyramidu zaniklé fotbalové civilizace.

Současnost vrátila nezvyklé parametry do rovnováhy. Klub nyní válčí v nižších soutěžích, a tak jména fotbalových velikánů Radka Druláka a Karla Brücknera působí jako volání z hlubin pravěku. Mimochodem inspirace filmem Karla Zemana Cesta do pravěku je na snímku patrná. A to nejen v okamžiku, kdy se autor prodírá hustým porostem do Drnovic s pravěkým ještěrem v zádech. „Humor nepoužívám samoúčelně, ale naopak se jím snažím zesílit vážné věci, o kterých film vypráví,“ vysvětluje režisér Radim Procházka.

Pojďme se tedy společně vydat do dob, kdy topné oleje od nafty ještě nerozeznali ani nejvyšší ministerští úředníci a kdy čeští fotbalisté hráli o evropský titul. Scénář Radim Procházka, Petr Fischer, Pavel Klvač, režie Radim Procházka, kamera Jakub Halousek, střih Josef Krajbich, hudba Tomáš Kympl.

Jakýmsi bonusem k dokumentu je devítiminutový snímek Náš první hospodář od režiséra Roberta Sedláčka, který si všímá jemných historických souvislostí jedné cesty prezidenta Václava Klause za zemědělci do Polabí.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).