Hlavní navigace

Drupal 7 je na světě

[Tisková zpráva] Praha, 5. ledna 2011 – Komunita okolo CMS Drupal společně s Drupal Asociací vydávají novou verzi systému s pořadovým číslem 7. Drupal 7 je open source CMS (Content Management System) pro správu a tvorbu webů. V současné době je nejprogresivnější dostupnou platformou pro web. Drupal pohání weby jako WhiteHouse.gov či v České republice web Televize Prima – www.iprima.cz.

Sdílet

Drupal 7 přináší pře­budované  uživatelské rozhraní, lepší podporu přístupnosti a obrázků, podporu databází jako Microsoft SQL či SQLite, nové bezpečnostní prvky a ještě snadnější rozšiřitelnost. K zajímavým milníkům vývoje patří automatizované testování, kdy testy automaticky kontrolují každou změnu provedenou vývojáři (celkem je vytvořeno přes 30 tisíc testů). 

Drupal je open source projekt vyvíjený  více než půl milionem lidí v přibliž­ně 200 zemích světa, kteří mluví více než 180 jazyky. Téměř 1000 lidí se přímo podílelo na vývoji Drupalu 7 a tisíce dalších zároveň pracovaly na vývoji doplňkových modulů. Právě díky široké komunitě je Drupal již tradičně znám svou pokročilou podporou vícejazyčnosti, překladů a použitelností pro postižené.  

Nedávno to potvrdila např. holandská  certifikace na 100 % kompatibilitu s WCAG 2.0 – pravidly přístupnosti konsorcia W3C. 

K dalším důležitým trendům patří sémantický web: Drupal 7 je jedním z prvních CMS, které  jej akcentují. Google a Bing čím dál více spoléhají na strojově  čitelná struk­turovaná data z webů, které indexují. Architektura Drupalu 7 zahrnuje sémantické informace ve stránkách pomocí RDFa a přidává další hodnotu pro vyhledávání – zahrnutím detailů, které běžný návštěvník nevidí, jako např. GPS souřadnice konferenčního centra, správný formát data vydání článku apod. 

“Drupal 7 představuje velký krok dopředu v přístupnosti, rychlosti a funkcionalitě,” řekl Dries Buytaert, zakladatel a leader projektu. "Vítáme ve světě novou kapitolu vývoje webu a Drupal 7 oslavíme celosvětově 7. ledna na globální release party.” Drupal 7 party se budou konat v tentýž den i v Praze, Brně a Krásné Lípě. 

Důležité  nové a vylepšené vlas­tnosti Drupalu 7

  • Uživatelská použitelnost a přístupnost (UX)
  • Podpora obrázků přímo v jádře a práce s nimi (ořezávání, změny velikostí apod.)
  • Zabudovaná podpora automatických testů při vývoji Drupalu
  • Manager pro aktualizace modulů a jádra
  • Vylepšená podpora rozšiřitelnosti na více serverů pro vyšší rychlost, podpora content delivery networks (CDN) a replikace databází
  • Možnost použít více databází jako např. Microsoft SQL, MongoDB, Oracle či SQLite, společně s tradiční MySQL, PostgreSQL či Maria DB.
 

Užitečné  odkazy k Drupalu 7

 

---

Drupal je obchodní značka, kterou vlastní Dries Buytaert [:drís bytárt] [http://buyta­ert.net

Česká komunita okolo Drupalu (Drupal.cz) aktivně pracuje na překladu Drupalu 7 do češtiny a podporuje nové uživatele na českém fóru www.drupal.cz/fo­rum