Podle Jiřího Chábery, manažera ECDL pro ČR, se jedná o problémy, které počítačově gramotný člověk, jenž získal certifikát ECDL, řešit nepotřebuje nebo je vyřeší rychle a sám. „Uvědomíme-li si, že zmíněných promarněných osmnáct pracovních dní představuje téměř 7 procent pracovní doby, je nasnadě, že počítačově gramotný zaměstnanec je pro zaměstnavatele nepoměrně levnější než ten, jenž práci s počítačem nezvládá nebo se ji učí metodou pokus - omyl,“ podotýká Chábera. Navíc svými dotazy a požadavky neobtěžuje kolegy či oddělení technické podpory – zde se úspory přímo násobí.
Je prokazatelné, že držitel některého z ECDL certifikátů, tedy počítačově gramotný zaměstnanec, může být pro zaměstnavatele dokonce o 30 procent levnější než běžný zaměstnanec. „Počítačově plně gramotný zaměstnanec nejenže ušetří spoustu svého pracovního času, který může věnovat smysluplnější činnosti, ale také pracuje samostatněji a zároveň nevyžaduje spolupráci od technické podpory, čímž se i toto oddělení může věnovat jiným záležitostem,“ komentuje Chábera a dodává, že pro mnohé představuje časté vyrušování kolegy s žádostí o pomoc nejen ztrátu času, ale je jim to i nepříjemné. „Někoho dokážou opakované dotazy a žádosti spolupracovníka o pomoc rušit natolik, že poté, co mu s řešením problémů vypomůže, není schopen se plně soustředit na svou práci,“ upozorňuje Chábera.
Počítačově gramotný zaměstnanec se tedy více věnuje práci, za kterou je zaměstnavatelem placen, čímž ušetří čas nejen sobě ale i svým kolegům. Námitky, že většina zaměstnanců ke své práci potřebuje na počítači ovládat jen určitou konkrétní činnost, podle Jiřího Chábery neobstojí: „Je třeba si uvědomit, že ten, kdo na počítači zvládá pouze činnost, jíž se každodenně věnuje, bude mít obrovský problém při první příležitosti, kdy mu bude zadán jakýkoli jiný úkol. Testy ECDL ověřují obecnou počítačovou gramotnost a zahrnují ty oblasti práce na PC, o nichž lze předpokládat, že se s nimi většina zaměstnanců může někdy v průběhu svého profesního života setkat,“ uzavírá Chábera.
(1) Zdroj: CAP Gemini Ernst&Young study, Norsko, 8.10.2001
Více o ECDL:
Koncept ECDL (v mimoevropských zemích označován jako ICDL) vznikl v západní Evropě jako reakce na problémy spojené s prudkým rozvojem informačních technologií. Bylo třeba definovat pojem počítačová gramotnost a stanovit objektivní minimum znalostí, které člověk potřebuje, aby mohl informační technologie, zejména výpočetní techniku a její programové vybavení, úspěšně a efektivně využívat.
Přínos konceptu ECDL spočívá v tom, že předkládá mezinárodně uznávanou, objektivní a standardizovanou metodu pro ověření počítačové gramotnosti pomocí praktických testů.
Úspěšní absolventi ECDL testů získají doklad o dosažení mezinárodně uznávané kvalifikace pro práci s počítačem – ECDL Certifikát, který je v rámci států Evropské unie doporučen a používán jako standard základní počítačové vzdělanosti. Tento certifikát deklaruje, že jeho držitel úspěšně absolvoval mezinárodní testy a aktivně zvládá základní praktické dovednosti pro všestrannou a efektivní práci s počítačem. Je určen pro běžné uživatele, u kterých se nepředpokládá předchozí hlubší vzdělání ani znalosti z oblasti počítačové techniky.
Jednotný, standardizovaný a objektivní způsob testování základních počítačových znalostí uživatelů výpočetní techniky, který ECDL koncept představuje, se rychle stává standardem nejen v mnoha zemích Evropy, ale i v zámoří. Řada významných společností, jako například Henkel, Shell, Volvo, Siemens, IKEA, řada bank v Anglii, Irsku, Dánsku, Norsku a Švédsku či některé telekomunikační firmy, např. Nortel, integrovaly ECDL do vzdělávacích programů svých zaměstnanců. Také Česká republika se může pochlubit řadou ekonomicky uvažujících firem, organizací i institucí, které přijaly koncept ECDL jako jeden ze základních nástrojů v oblasti počítačového vzdělávání a personální politiky.
Více informací naleznete na www.ecdl.cz nebo na www.ecdl.org.
Více o ČSKI:
Licenci k šíření ECDL konceptu v České republice získala Česká společnost pro kybernetiku a informatiku, člen CEPIS, a to 2. 6. 1999. Je to nezisková organizace, která ručí za kvalitu ECDL testování v ČR a vydává ECDL Certifikáty. Více na www.cski.cz.