Hlavní navigace

Důmění – dokumentární film na ČT2

[Tisková zpráva] Jedno století událostí v jedné budově, v Domě umění města Brna, sleduje dokumentární film Jiřího Strnada. Natočil ho v Centru publicistiky a dokumentu Televizního studia Brno České televize. Vysílá ČT2 v sobotu 27. března 2010 ve 22.30.

Sdílet

Dům umění slaví v roce 2010 sto let své existence. Jak se za jedno století proměňoval společensko-kulturní život v tomto domě, a jak tyto změny vnímali lidé, kteří zde vystavovali a výstavy připravovali? „Budova sama je živoucí organizmus se svými zvuky, atmosférou a překážkami, které nastražuje nejen při své rekonstrukci,“ říká dramaturg pořadu Richard Komárek. Dokumentární film Důmění je portrét budovy, jakožto pamětníka se všemi vrtochy a náladami. „Je to jedno století událostí uzavřené v jednom domě, který se po dlouhé době mění dle konvencí současných pravidel a technologických prostředků, jaké jsou dnes k dispozici,“ doplňuje Komárek.

Jak společnost ovlivnila nový vzhled a funkčnost budovy? Nakolik je tato sepjatost důležitá pro nás a co to o nás vypovídá? Kam míří tento výstavní prostor do budoucna a jaký může ještě ukázat potenciál a vliv v rámci dnešní více otevřené, avšak taky víc roztříštěné společnosti? Nejen na tyto otázky se pokusí v dokumentárním filmu odpovědět režisér Jiří Strnad.

Jedním z impulzů pro vznik filmu bylo také blížící se sté výročí vzniku Domu umění. Dokument vznikal více než dva roky. Důležitou součástí je zvukově hudební složka, která je z velké části tvořena pouze autentickými zvuky, které byly natočeny při provozu domu.

Režie a kamera: Jiří Strnad
Střih: Jiří Kubík
Hudba: Jiří Hradil
Dramaturgie: Richard Komárek
Vedoucí produkce: David Butula
Vyrobilo: Centrum publicistiky a dokumentu, Televizní studio Brno, Česká televize, ve spolupráci s Domem umění města Brna
Šéfdramaturg: Pavel Galík
Šéfproducent: Pavel Plešák
Stopáž: 52 min.
TV premiéra: 27. 3. 2010, 22.30, ČT2
TV repríza: 28. 3. 2010, 8.45, ČT2
po odvysílání ke shlédnutí na iVysílání ČT: http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/102638992­63-dumeni/