Hlavní navigace

DVB-S ČESKÉHO ROZHLASU S VĚTŠÍ NABÍDKOU

[Tisková zpráva] Český rozhlas výrazně rozšířil nabídku svých programů distribuovaných v rámci DVB-S paketu Czechlink. Nově satelitní vysílání obsahuje stanice D-dur, Rádio Česko, Leonardo a Wave. Rozšiřují tak původně šířené programy ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 - Praha, ČRo 3 - Vltava, ČRo Region, ČRo 6 a ČRo 7.

Sdílet

Signál je přenášen družicí Astra 3A na pozici 23.5 st. východně. Tato pozice byla vybrána zejména proto, že je relativně blízká nejčastěji sledované pozici 19.2 st východně (Astra 1), a umožňuje použití víceohniskových parabol, resp. mimoosových konvertorů. Zjednodušeně, tyto pozice je možné sledovat bez natáčení paraboly.

„Satelitní distribuce se již v minulosti používala pro šíření vysílání hlavních stanic z Prahy, kde sídlí celoplošné stanice, na sítě vysílačů a do regionálních stanic. Tento způsob je ekonomicky výhodnější než samostatné linky na jednotlivé lokality. Vysílací stanice ovšem byla umístěna v areálu České televize na Kavčích Horách a provoz zajišťovala společnost CzechLink,“ uvedl koordinátor digitálního vysílání Českého rozhlasu Pavel Balíček. Pro přenos modulací z Českého rozhlasu do České televize se používaly pozemní digitální modulační linky. Nevýhodou tohoto řešení bylo určité zpoždění a vícenásobná komprese signálu, používala se jiná satelitní pozice. Česká televize a Český rozhlas vypsali výběrové řízení na poskytování satelitní kapacity a provozu uplinkové stanice se záměrem rozšířit a technicky zkvalitnit celý distribuční systém. Tento tendr byl ukončen v létě letošního roku a postupně došlo k náběhu celého systému.

V současnosti je kompresní technologie (Philips), která zajišťuje zdrojové kódování zvukových kanálů (MPEG 1 Layer II) umístěna přímo v budově ČRo, a tudíž odpadá vícenásobné komprimování. Veškeré propojení je digitání (10 digitálních AES/EBU vstupů) přímo do centrální distribuční audio matice, tím je zaručena maximální kvalita vysílaného zvuku (pochopitelně v rámci možností dané technologie). Podobně je řešeno i zdrojové kódování pro DVB-T. Celé kódovací zařízení je z bezpečnostních důvodů zdvojené, s automatickým přepínáním aktivního a záložního racku.

Výsledný multiplex programů odchází ve formátu transportního toku (DVB ASI stream) optickým vláknem do objektu České televize na Kavčích Horách, kde je umístěna další část technologie, zejména obrazové a zvukové kódování pro televizní programy, remultiplex (skládání výsledného transportního toku), ochranné kódování (kryptování) vkládání dat EPG a vysílací uplinková stanice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).