Hlavní navigace

DVB-T z Německa ruší příjem TV Nova v oblasti Šumavy

[Tisková zpráva] Od začátku prosince ruší příjem signálu TV Nova v oblasti Šumavy DVB-T z Německa. Odstraněním závady se intenzivně zabývá provozovatel vysílacích zařízení, který šíří program TV Nova, a Český telekomunikační úřad.

Sdílet

Praha 12. prosince 2006 – Od 6. prosince tohoto roku se množí stížnosti našich diváků na příjem programu televize NOVA v oblasti Šumavy, zejména Klatov, Nýrska a dokonce i Spáleného Poříčí. V těchto a dalších lokalitách západočeského regionu je program NOVA šířen na 7. a 8. tv kanále. Od uvedeného data však začal na těchto kmitočtech vysílat německý vysílač Hoher Bogen s vertikální polarizací německé programy v systému DVB-T. Tím dochází k zarušení analogového příjmu programu NOVA na uvedených kanálech.

Je oprávněná obava, že německá strana nedodržela směrem na Českou republiku parametry šíření signálu na hraničních bodech příslušného skupinového přidělení dle mezinárodních dohod. Na základě letošní konference ITU požívají analogové kmitočty mezinárodní ochrany do roku 2015.

Provozovatel vysílacích zařízení, který šíří náš program, se uvedeným problémem intenzivně zabývá a hledá ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem, který je správcem kmitočtového spektra, technické možnosti eliminace tohoto stavu. Z tohoto důvodu budou 13. prosince televizní převaděč Klatovy dopoledne a Nýrsko odpoledne zcela mimo provoz. Během této výluky budou odborní pracovníci provozovatele a ČTÚ prověřovat možnosti odstranění tohoto rušení.