Hlavní navigace

František Němec a Emília Vašáryová - dvě oběti jednoho archivního záznamu StB.

[Tisková zpráva] Dnes 16. června padla v Pardubicích první klapka televizního filmu Archiv, který pro Českou televizi točí režisérka Lucie Bělohradská.

Sdílet

Námět našel dramaturg Bedřich Ludvík v povídkové knize Jepičí hvězdy pardubické autorky Ivy Tajovské. Byla to krátká, sotva pětistránková povídka stejného jména – Archiv. Psal se rok 2007, kdy sama autorka napsala první verzi scénáře. Rok na to byl ke spolupráci přizván ještě zkušený scénárista Miroslav Sovják a koncem roku 2008 se již nad hotovým dílem sešel autorský tým a začalo herecké obsazování.

Scénář vypráví komorní příběh o starším manželském páru. V jeho počátku navštíví manželé bývalé archivy StB, neboť si muž chce ověřit některá svá podezření. Narazí přitom přitom na načekaná zjištění…

Hlavní role ztvárnili herci František Němec a Emília Vašáryová. V dalších rolích se objeví Jan Šťastný, Klára Issová, Jan Vlasák, Gabriela Vránová, Dana Batulková, Oldřich Vlach, Eva Salzmanová, Jana Janěková, Věra Kubánková a další.

Televizní film se bude točit ve dnech 16. 6. až 15. 7. 2009 v autentickém prostředí dnes už bývalého archivu Ministerstva vnitra v Pardubicích a v Praze a okolí. Celkem si vyžádá 21 natáčecích dnů.