Hlavní navigace

Dvě ocenění z Lipska pro koprodukční dokument ČT René režisérky H. Třeštíkové

[Tisková zpráva] Časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové René zvítězil v kategorii dokumentů nad 45 minut a získal Zlatou holubici na Mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v Lipsku (27. 10 – 2. 11. 2008). Dalším oceněním byla cena německé veřejnoprávní televize MDR (Mitteldeutscher Rundfunk), která se každoročně uděluje vynikajícímu východoevropskému dokumentu.

Sdílet

Ryze dokumentární film autorky námětu, scenáristky a režisérky Heleny Třeštíkové vypráví se syrovou autentičností těžko uvěřitelný příběh Reného, jenž byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálu, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi zejména za krádeže se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt režisérky Třeštíkové, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Svůj názor na svět demonstruje René anglicky nepřesně napsaným tetováním „Fuck of people“, které „zdobí“ jeho krk.

Dokument René vznikl v koprodukci Negativ s.r.o., Helena Třeštíková a Česká televize – Centrum publicistiky, dokumentu a vzdělávání, za podpory Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a Media Development. Světovou premiéru měl v dokumentární soutěži letošního MFF v Karlových Varech. S autorkou námětu, scenáristkou a režisérkou Helenou Třeštíkovou na snímku spolupracovali: střih – Jakub Hejna, hudba – Tadeáš Věrčák, kamera – Martin Kubala, Petr Pešek, Stano Slušný, Václav Smolík, Marek Dvořák, Ondřej Belica, Miroslav Souček, Vlastimil Hamerník, zvuk – Vladimír Nahodil, Pavel Sádek, Jan Valouch, Václav Hejduk, Miroslav Šimčík, Štěpán Mamula, Daniel Němec, Zbyněk Mikulík, Petr Provazník, Jan Valouch.

Časosběrný dokument René Heleny Třeštíkové již získal prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument (v nominaci bylo deset filmů). Ve svém vyjádření porota Evropské filmové akademie uvedla: „Film zachycující dvacet let života člověka na okraji společnosti je dokumentem mimořádné kvality. Vztah mezi hlavní postavou a tvůrkyní filmu fascinuje a vybízí k zamyšlení." Evropské filmové ceny budou předány na slavnostním ceremoniálu 6. prosince v Kodani.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).