Hlavní navigace

Dvě zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Venkovský učitel

[Tisková zpráva] Cenu pro nejlepší herečku Zuzanu Bydžovskou a Cenu za nejlepší kameru Diviše Marka získal snímek režiséra Bohdana Slámy Venkovský učitel na 19. mezinárodním filmovém festivalu ve Stockholmu, který 29. 11. 2008 vyvrcholil předáváním cen.

Sdílet

Představitelka hlavní role Zuzana Bydžovská převzala na slavnostním ceremoniálu cenu pro nejlepší herečku. Porota ji ocenila za neobyčejně důstojné a propracované ztvárnění postavy, která se musí rozhodovat mezi svým mateřským citem a touhou zbavit se své samoty.

Cenu za nejlepší kameru udělila porota kameramanovi Diviši Markovi za jeho vizuální styl oslavující přírodu a její souznění s lidskými bytostmi. Porota vyzdvihla jistotu, s níž vytváří životem naplněné obrazy, které diváků umožňují získat intimní vztah s postavami filmu.

Oba se tak zařadili mezi významné laureáty těchto cen, loni získala cenu pro nejlepší herečku hlavní představitelka filmu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny (vítězný film z Cannes 2007) rumunská herečka Anamaria Marinca a nejlepší kameramanem byl zvolen dvojnásobný držitel Oscara Janusz Kaminski za film Skafandr a motýl. Film Venkovský učitel soutěžil letos ve Stockholmu v konkurenci 20 filmů.

Venkovský učitel vznikl v koprodukci společnosti Negativ, České televize, Pallas Film (Německo) a Why Not Productions (Francie). Do českých kin byl uveden v březnu 2008 a zhlédlo ho již téměř 200 000 diváků. Mezinárodní premiéru měl film na letošním MFF v Benátkách.

Režisér a scenárista Bohdan Sláma zachycuje ve snímku Venkovský učitel osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce – jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Režiséra inspirovali k napsání scénáře samotní herci – Pavel Liška (Učitel) a Zuzana Bydžovská (Marie), s níž se Sláma pracovně setkal už před lety při natáčení svého absolventského filmu Akáty bílé. „Moc jsem toužil pracovat se Zuzanou Bydžovskou, roli Marie jsem napsal pro ni,“ řekl režisér.

Venkovský učitel je v pořadí již čtvrtým filmem režiséra Bohdana Slámy, jehož je Česká televize koproducentem, předcházející je absolventský film Bohdana Slámy na FAMU Akáty bílé (1996), jeho filmový debut Divoké včely (2001) a Štěstí (2005).

Více informací: http://www.ces­katelevize.cz/spe­cialy/venkovsky­ucitel/