Hlavní navigace

Eastwoodomanie na Prima COOL

[Tisková zpráva] TV program Prima COOL připravil ve své květnové nabídce několik filmů, které připomenou tvorbu Clinta Eastwooda. Tento nezaměnitelný filmař patří mezi uznávané tvůrce. Jeho energie a nápady, s nimiž oslovuje diváky, neutuchají ani přes pokročilý věk. Dne 31. května se tento filmový herec, režisér a producent dožívá 80 let.

Sdílet

Diváci Primy COOL uvidí Clinta Eastwooda v různorodých hereckých kreacích a budou si moci vychutnat i jeho režisérské počiny. Na začátek května jsou připraveny jeho filmy Zelenáč (5. 5. ve 22.00), Sázka na smrt (7. 5. ve 23.10) a Železný stisk (8. 5. ve 22.05). V průběhu oslavencova měsíce se diváci mohou dále těšit na Absolutní moc, Dokonalý svět a Vraždu na Eigeru.

Clint Eastwood
Narodil se 31. května 1930 v San Francisku. Rodina ale často cestovala, protože Clintův otec za hospodářské krize hledal vhodné zaměstnání, aby manželku a dvě děti (Clinta a jeho sestru Jean) uživil. I budoucí hollywoodská hvězda později vystřídala mnohá povolání: pastevec, dřevorubec, topič v ocelárně, zásobovač benzinových čerpadel, pianista v barech a kavárnách. V 50. letech si ještě vedle filmování přivydělával jako prodavač bazénů, a dokonce i jako osobní strážce.

Ve své kariéře herce, režiséra a producenta využil jak své životní zkušenosti, tak i dosaženého vzdělání. Studoval hned na dvou odlišných školách – Oakland Technical High School a následně na obchodní škole v City College v Los Angeles.

Jeho filmová kariéra odstartovala v polovině padesátých let malými rolemi v druhořadých dobrodružných snímcích, westernech, hororech a filmech se sci-fi tematikou. Od roku 1959 do roku 1966 se postupně začal vrývat také do povědomí televizních diváků, když u společnosti 20th Century Fox přijal roli v seriálu Rawhide. Obrat k výraznému úspěchu znamenala ale až filmová westernová trilogie režiséra Sergia Leoneho Fistfull of Dollars (Pro hrst dolarů,1964), For a Few Dollars More (Pro pár dolarů navíc,1965), The Good, the Bad and the Ugly, (Hodný, zlý a ošklivý, 1966). Kromě neohrožených pistolníků se smyslem pro spravedlnost si získal srdce diváků (zejména v USA) i jako detektiv Harry Callahan například ve filmech Dirty Harry (Drsný Hary, režie Don Siegel, 1971) nebo The Enforcer (Násilník, režie James Fargo, 1976).

Od konce šedesátých let, kdy založil i svou vlastní produkční společnost Malpaso, se realizuje jako režisér a producent. Námětem k jeho režijnímu debutu se mu stala psychická posedlost fanynky svým idolem: Play Misty for Me (Zahrajte mi Misty, 1971). V sedmdesátých a osmdesátých letech přesvědčil diváky, že není jen hercem neohrožených a drsných mužů, ale že dokáže naplnit i komediální žánr. Například ve filmu Any Which Way You Can (Vždycky zvítězit, režie Buddy Van Horn, 1980). Ve stejných letech ale jeho režijní snaha oživit žánr westernu vyznívá naprázdno. Po upadajícím komerčním úspěchu jeho filmů přichází v roce 1992 nečekaný zvrat. Eastwoodův film z prostředí Divokého západu Unforgiven (Nesmiřitelní; 1992) byl oceněn čtyřmi Oscary. Za nejlepší film, režii, střih a vedlejší mužský herecký výkon. Od té chvíle přízně diváků i mnohých kritiků jen přibývá. Jmenujme alespoň The Bridges of Madison County (Madisonské mosty; 1995), oscarový Million Dolar Baby (1995) a Gran Torino (2008).

Vedle Oscarů získal i mnohá další ocenění. Jsou to například Rytíř krásných umění (1985) ve Francii, pamětní cena Irvinga G. Thalberga (1995) za soustavně vysokou kvalitu filmové produkce, čestný César (1998) za celoživotní tvorbu, cena za celoživotní dílo na MFF v Benátkách (2000).

Dosud byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství má s Maggie Johsonovou (1953–1980) syna Kylea a dceru Alison. Podruhé se oženil v roce 1996 s televizní moderátorkou Dinou Ruiz, s níž má dceru Morgan. Má ale i dvě dcery z nemanželského vztahu. S kaskadérkou Roxane Tunis povili Kimber, s Frances Fisher Francescu.