Hlavní navigace

Edice ČT vydává cestopis Přemysla Čecha Objektiv s úsměvem

[Tisková zpráva] V pondělí 3. května vychází kniha o nejstarším a nejpopulárnějším cestovatelském magazínu v historii českých televizí, který znají diváci ČT pod názvem Objektiv. Autorem cestopisu, na jehož vzniku mají zásluhu Edice České televize a vydavatelská společnost Albatros Media, je dlouholetý reportér a moderátor České televize Přemysl Čech. Slavnostní křest se bude konat o den později v literární kavárně Domu knihy Kanzelsberger na Václavském náměstí za účasti generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, ředitele společnosti Albatros Media Michala Krejčího a tváří České televize Karla Šípa a Tomia Okamury.

Sdílet

Autor se rozhodl napsat knihu jako určité završení svých více než dvě desetiletí trvajících reportážních cest, které byly plné nezapomenutelných zážitků, z nichž se však zdaleka ne všechny mohly dostat k divákům prostřednictvím televizní obrazovky. „Šlo o situace, u nichž lze mluvit spíše o pocitech, některé kamera nestačila ani zaznamenat. Kromě toho je kniha mixem cestopisného vyprávění, obohaceného o osobní – často humorné – prožitky,“ objasňuje zrod cestopisných vzpomínek Přemysl Čech.

Kniha zavede po poznání prahnoucího cestovatele třeba do Spojených států, Číny, Afghánistánu, Jordánska, Nepálu nebo na Kubu či Island. Čtenář propluje společně s autorem Niagarskými vodopády, zdolá Alpy v horkovzdušném balónu, na Kubě vykouří doutník s kapitánem Ernesta Hemingwaye, nechá se svádět krásnými dívkami v Thajsku nebo dokonce vystrašit tajemnou magií vúdú v Dominikánské republice. Navíc to vše může spláchnout pravým kubánským daiquiri. Pokud však dává jako správný Čech přednost pivu, může ho ochutnat třeba na proslulém mnichovském Oktoberfestu. Úsměvné vyprávění z dalekých i blízkých zemí, které doplňuje reportážní svět televizního Objektivu, dokresluje několik desítek autorových fotografií. „Je to až s podivem, ale Objektiv přežil vše. Od otevření českých hranic, které přineslo možnost cestovat neomezeně, až po skvělou zahraniční televizní konkurenci. Diváci se k němu stále vracejí pro inspiraci, nebo poměřují své cestovatelské zážitky s pohledem reportérů Objektivu. Nutno zdůraznit českým – tedy srozumitelným pohledem,“ říká o pořadu Přemysl Čech.

Vhodným doplňkem knihy Přemysla Čecha jsou také orientační mapky a výstižné charakteristiky destinací, k nimž se váží jednotlivé reportáže. Jejich autorem je dramaturg Objektivu Tomáš Šponar. Regionální křest Objektivu s úsměvem se uskuteční 19. května ve 14:00 hodin na radnici v autorově rodném městě Sušici.