Hlavní navigace

Středoevropan Eduard Goldstücker v novém dokumentu na ČT2

[Tisková zpráva] Eduard Goldstücker – diplomat, germanista, kafkolog, vůdčí postava Pražského jara 68, vysokoškolský pedagog, který učil na předních světových univerzitách, svědek a protagonista klíčových událostí minulého století. Režisérka Jolana Matějková ve svém novém dokumentárním filmu zachytila všechny tyto polohy významné osobnosti novodobé české historie. Na ČT2 ve čtvrtek 16. prosince ve 20:55 hod.

Sdílet

„Eduard Goldstüdcker procházel nejsložitějším obdobím Evropy, kterému se říká druhá třicetiletá válka, kdy se odehrávaly největší geopolitické změny. Věřil, že svět může změnit, proto měl blíž spíš ke komunismu než k liberalismu,“ komentuje profesorův život spisovatel Jiří Gruša. Byl jedním z těch, kteří se s ním opakovaně setkávali.

V české historii nalezneme hrdiny i antihrdiny a také ty, o jejichž roli se bude diskutovat. Tak to bylo a je v případě Eduarda Goldstückera. Jeho dcera vzpomíná: „Edo, tebe zavřou! – varovala tatínka maminka. Ale já jsem nic neudělal, mně se nic nemůže stát! – odpověděl tatínek… Celkem byl zavřený čtyři roky a jedenáct dní.“ Člověk podle pamětníků noblesní, klasicky vzdělaný, polyglot, s diplomatickými styky napříč světem. Milovník knih, který svým životem vyvolává řadu provokativních otázek, ale jednu nejnaléhavěji: Jak člověk jeho vzdělání mohl tak hluboce uvěřit myšlence komunismu? Odpověď hledá film už v jeho kořenech.

O životě profesora Eduarda Goldstückera (30. 5. 1913 – 23. 10. 2000) vyprávějí jeho dcery Anna Grušová a Helena Vávrová, vnučka Milena Jabůrková, spisovatelé Jiří Gruša, Ivan Klíma a Ludvík Vaculík, Pavel Kohout a filmový kritik a překladatel A. J. Liem, který poznal jeho život v exilu. A historik Jaroslav Šebek, jenž s profesorem na konci jeho života vedl hovory na téma víry.

Středoevropan Eduard Goldstücker – v roce 2010 uplynulo dvacet let od jeho návratu z exilu a deset let od jeho smrti. Námět, scénář, režie filmu Jolana Matějková, dramaturgie Jana Hádková, kamera Josef Nekvasil, zvuk Martin Žucha, střih Alice Nussbergerová.