Hlavní navigace

EK dala EURidu správu domény .eu

[Tisková zpráva]

Sdílet

EK dala EURidu správu domény .eu

Brusel, 22. května 2003 – Evropská komise svěřila konsorciu EURidu správu domény .eu..Tímto krokem byl završen proces vzniku nové evropské domény .eu. Na základě veřejné soutěže na správce domény .eu vyhlášené Evropskou komisí vznikla v Belgii nezisková organizace EURid. Zakládající členové EURidu jsou správci národních domén Belgie, Itálie a Švédska.

Hlavní sídlo EURidu bude umístěno v Bruselu a bude zde sídlit hlavní vývojový a provozní tým včetně podpůrné organizace pro země střední Evropy, pro jižní a severní regiony bude podpora situována v Itálii a ve Švédsku.

EURid bude pracovat výhradně prostřednictvím sítě registrátorů s ohledem na navození konkurenčního prostředí. Registrátoři budou mít pro obsluhu svých zákazníků k dispozici automatizovaný registrační systém s minimální potřebou osobní komunikace.

Přestože doména .eu přichází na trh relativně pozdě, EURid předpokládá potenciál 1 mil. domén po prvním roce.

V následujících týdnech budou stanovena pravidla pro registrátory a proběhne administrativní proces k ICAAN. Uvedení do provozu se předpokládá do 6 měsíců.

Sdružení CZ.NIC bylo vyzváno (spolu se Slovinskem), aby se jako zástupci přistupujících zemí do EU zapojili do činnosti sdružení EURid formou přidruženého členství.

Tato aktivita sdružení CZ.NIC je jednou z mnoha činností, které vyvíjí na poli spolupráce s nadnárodními organizacemi zabývajícími se internetem, jako je např. CENTR a ICAAN.

CZ.NIC, z. s. p. o. je zájmové sdružení právnických osob založené 24. května 1998 patnácti právnickými osobami – předními poskytovateli služeb internetu. V současné době má 23 členů a je zapsáno u Obvodního úřadu pro Prahu 6. Sdružení bylo založeno, aby převzalo vedení centrální databáze domén pod hlavní doménou *.cz a zajistilo profesionalizaci této služby.

Sdružení od 1. 9. 1999 zajišťuje registraci domén druhé úrovně pod národní doménou .cz, provoz jmenných serverů pro národní doménu .cz a související činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).