Hlavní navigace

El paso – v kinech od 19. března 2009

[Tisková zpráva] Příběh inspirovaný skutečnými událostmi vypráví nový film El paso, který vznikl v koprodukci České televize, Televizního studia Brno a společnosti Total HelpArt T.H.A. Režisér Zdeněk Tyc, který je zároveň autorem námětu i scénáře, předkládá divákům strhující příběh ovdovělé romské matky sedmi dětí. Hrají Irena Horváthová, Linda Rybová, David Prachař, Vladimír Javorský, Igor Chmela a další. V distribuci společnosti Falcon se El paso uvádí v kinech od 19. března 2009.

Sdílet

El paso zavede diváky do kotle vášní, emocí a živelnosti. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných Smradech už podruhé vrací do světa Romů. „El paso je název znělý a vyzývavý,“ říká režisér. „Je to slangový výraz užívaný Romy pro přepadení. No a my chceme diváka, v dobrém, taky trochu přepadnout.“

Film je inspirován skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí „pouze“ sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané, tragické smrti otce. Matka Věra se ocitá sama v boji proti úřadům, odhodlaná udržet svoji početnou rodinu pohromadě za každou cenu, ovšem zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost o odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče. Rodina navíc dluží velkou částku za nájemné, a tak je ze dne na den vystěhována na periferii do sociálního bytu. Na podnět novinářů se případu ujímá mladá, ambiciózní advokátka. Svět Romů nezná a ani ji příliš nezajímá, celou kauzu zpočátku vnímá jako odrazový můstek své začínající kariéry. Navzdory svým předsudkům, nepochopení a občas i samotné Věře, která blonďatou „slečinku“ advokátku zpočátku odmítá vpustit do svého světa, případ nevzdá. Naštěstí není sama, kdo stojí na straně rodiny. Je tady ještě lehce nepraktický, ovšem o to pro svou práci zapálenější, kurátor Kochta.

Film nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování narůžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen.

Kamera: Patrik Hoznauer
Střih: Vladimír Barák L.C.C.
Stopáž filmu: 98 minut
Natáčení: jaro a léto 2008
www.ceskatele­viz.cz/specia­ly/elpaso/

Film vznikl za přispění Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).