Hlavní navigace

Elektronická zapisovatelka, které neodoláte!

[Tisková zpráva] Praha, 3. prosince 2008 – Za účasti zástupců médií proběhla tisková konference, na které společnost NEWTON Technologies, a.s. a Technická univerzita v Liberci představily společný projekt, který v současnosti uvádějí na trh.

Sdílet

Aplikaci pod výstižným názvem Elektronická zapisovatelka, která převádí mluvené slovo na text,. představil Petr Herian ze společnosti NEWTON Technologies. „Program na převod řeči do textu pracuje s největším slovníkem dostupným pro spojité diktování (tj. diktování běžnou plynulou řečí) v České republice. Obsahuje přes 330.000 nejčet­nějších českých slov a slovních tvarů, které pokrývají běžné texty z téměř 98 %. Díky vazbě na pravidelný monitoring médií se slovní zásoba i kontext neustále aktualizuje a vylepšuje,“ zdůraznil Petr Herian .

Systém, jehož vývoj trval patnáct let, vytvořili vývojáři z Technické univerzity v Liberci, poslední 3 roky na jeho vývoji spolupracovala společnost Newton Media.

Program je už od listopadu v prodeji, základní verze včetně roční aktualizace stojí 24.600 korun. „Používají jej zejména soudci, advokátní kanceláře, lékaři, překladatelé, zapisovatelky…, všichni kdo diktují více než jeden odstavec. Jednáme také s policií, která by mohla program dobře použít,“ doplnil Herian. Elektronickou zapisovatelku využívají například i na střední škole v Nymburce pro výuku neslyšícího chlapce.

Vedoucí výzkumného týmu technické univerzity v Liberci Jan Nouza představil přepisovací aplikaci NewtonDictate. Tato aplikace snímá plynule mluvenou řeč, ve zlomcích vteřiny ji porovnává se svým slovníkem a s využitím kontextu vypisuje text.

„Přepis se odehrává přímo při diktování, běžnou srozumitelnou mluvu tento systém přepíše bez větších chyb,“ uvedl Nouza. Případné chyby se dají ihned v textu opravovat.

Program se nedopouští klasických překlepů, má nástroje pro snadnou opravu a editaci textu. Program jednoduše naučíte rozpoznávat nová slova, fráze i hlasová makra.

Funguje pro jakýkoliv zdravý hlas, je možná adaptace na uživatele. Diktovat lze také do připravených formulářů nebo do libovolného místa v textu.

„Aplikace funguje i jako diktafon. Řeč nahrává, automaticky přepisuje, přičemž kteroukoliv část přepisu si lze kdykoliv přehrát a v případě potřeby snadno opravit,“ doplnil Nouza.

Program využívá několik slovníků, kromě obecného také lékařský a právnický. Obecný slovník má 330.00 hesel, právnický 300.000 a lékařský 100.000. Slovníky se pravidelně aktualizují.

Program funguje na dnes běžně dostupných počítačích, které by neměly být starší než dva roky. Kromě mikrofonu není nutné žádné speciální vybavení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).