Hlavní navigace

Elektronická zapisovatelka v resortu spravedlnosti

[Tisková zpráva] Praha, 22. prosince 2008 – Poskytovatelem aplikace na převod řeči do textu pro Ministerstvo spravedlnosti se stala společnost NEWTON Technologies, a.s. Na projektu úzce spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci. K 5. lednu bude spuštěna další fáze zkušebního provozu tohoto systému, která proběhne v rámci celé justice.

Sdílet

Systém pro rozpoznávání mluvené řeči byl vyvíjen na Technické univerzitě v Liberci od konce 90. let. První funkční prototyp byl představen odborné veřejnosti na konferenci v roce 2005. V té době systém pracoval „pouze“ se slovníkem o velikosti cca 100 tisíc slov. Do zkušebního provozu na krajských soudech byla aplikace nasazena v roce 2008.

„Čeština je velmi složitým jazykem především kvůli své ohebnosti, tj. skloňování a časování. Navíc slovní zásoba prochází neustálým vývojem. To vše klade nejen větší nároky na tvorbu slovníku a tzv. jazykového modelu, ale hlavně na rozpoznávací modul, který musí běžně pracovat ne s miliony, ale s miliardami dílčích hypotéz. Pro běžného uživatele diktovacího systému jako je třeba novinář, sekretářka, úředník je třeba, aby byl slovník co největší. To znamená minimálně 300 000 slov,“ uvedl Jan Nouza z Technické univerzity v Liberci.

V červnu 2008 se Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo pro potřeby justice testovat dva systémy. Jedním z nich byl program NewtonDictate, na kterém spolupracuje Technická univerzita v Liberci a NEWTON Technologies. Na všech soudech proběhly prezentace, během kterých měli soudci možnost vyzkoušet si diktování do počítače. Do testování se z vlastní iniciativy zapojilo více jak 150 soudců. „Praktické testy ukázaly, že i v této oblasti je nutný rozsáhlý slovník, rozšířený navíc o specifické právnické výrazy a obraty“, dodává Petr Herian ze společnosti NEWTON Technologies.

Aplikace pod výstižným názvem Elektronická zapisovatelka pracuje s největším justičním slovníkem dostupným pro spojité diktování (tj. diktování běžným způsobem normálním tempem řeči) v České republice. Obsahuje 370 000 slov, což pokrývá 97% nejpoužívanějších slov a slovních spojení spisovné češtiny. Slovníky se pravidelně aktualizují. Aplikace funguje i jako diktafon. Řeč nahrává, automaticky přepisuje, přičemž kteroukoli část přepisu si lze kdykoli přehrát a v případě potřeby snadno opravit.

Pracovníci soudů byli s testováním aplikace NewtonDictate velmi spokojeni. Ocenili zejména úsporu času, možnost zrychlení soudních řízení a zefektivnění justice. Díky velikosti slovníku, rychlosti a kvalitě rozpoznávání a též uživatelskému komfortu (kdy je např. možné vytvářet vlastní uživatelský slovník nebo program jednoduše přizpůsobit svému hlasu) byl pro další fázi testování v rámci celé justice doporučen už jediný program na rozpoznávání hlasu.

Od 5. ledna spouští Ministerstvo spravedlnosti pilotní projekt se společností NEWTON Technologies a Technickou univerzitou v Liberci.

„Firma NEWTON Technologies poskytne bezplatně 2 000 licencí k testování pro všechny soudy, státní zastupitelství a Ministerstvo spravedlnosti,“ potvrdil Petr Herian. Během testování bude zadavatel hradit část nákladů spojených se službami údržby, s instalací, školením a technickou podporou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).