Hlavní navigace

EMC a IDC: firmám a domácnostem hrozí datový chaos, pokud nezmění přístup ke správě informací

[Tisková zpráva] Objem dat a digitálních informací naroste do roku 2020 téměř 45násobně. Firmy i jednotlivci proto svá data budou ukládat v tzv. cloudu

Sdílet

PRAHA – 11. května 2010: České i světové firmy se velmi brzy mohou dostat do problémů se správou svých informací, pokud nezmění způsob, jakým svá data ukládají. S touto informací přišly společnosti EMC a IDC, které prezentovaly výsledky nejnovější studie o růstu objemu digitálních informací na světě a jejich správě s názvem „Desetiletí digitálního světa – Jste připraveni?“. Podle výsledků totiž pokračuje růst objemu dat a informací neuvěřitelným tempem a do roku 2020 jich bude 45krát víc, než je dnes. To s sebou přináší stále větší nároky na správu a tak by firmy i domácnosti měly začít měnit zažité způsoby ukládání a zálohování dat. Cestou, jak se vyhnout datovému chaosu (tedy například stále se zvyšujícím nákladům za energie a prostor, nedostatek prostoru pro ukládání dat nebo nepřehledné množství různých úložišť) a problému s místem pro ukládáním dat, je využívání virtuálního prostoru, tedy ukládání přes internetové rozhraní do tzv. cloudu.

Bobtnající množství dat
V roce 2010 bude vytvořeno 1,2 zetabajtů digitálních informací, což se bude rovnat:

  • 75 miliardám zcela zaplněných 16GB Apple iPadů, které by 41krát zaplnily celou plochu stadionu ve Wembley až po okraj, 84krát tunel pod Mont Blancem, 15,5krát pekingský národní stadion či 23krát mrakodrap 101 v Taipei.
  • 707 bilionům kopií dokumentu o více než 2000 listech. Pokud by se jednotlivé kopie postavily těsně vedle sebe, dosáhly by 16krát ze Země na Pluto nebo zcela pokryly povrch USA do výšky 1 metru.

Varování před datovým kolapsem může být také jeden z výsledků studie EMC a IDC, podle kterého již nyní vzniká o 35 % více digitálních informací, než je existující úložná kapacita. Toto číslo naroste během příštích několika let na více než 60 %.

Není se ostatně čemu divit, jen v roce 2009, tedy v době „ekonomické recese“, vzrostl objem digitálních informací oproti roku 2008 o 62 % na 800 miliard gigabajtů (0,8 zetabajtů), což by představovalo sloupec DVD, který by dvakrát dosáhl na Měsíc. Překvapivě 70 % objemu všech digitálních informací (tedy 880 miliard gigabajtů) bude letos vytvořeno jednotlivci, kteří posílají emaily, stahují filmy, ukládají fotografie, zkrátka běžným způsobem využívají svůj počítač. Do hry však vstupují firmy, které velmi často zodpovídají za ochranu a správu těchto informací. A tak i když vytvářejí pouze 20% všech digitálních dat, zodpovídají za 4krát víc dat. Tato zodpovědnost se bude dále rozšiřovat s tím, jak se rozšiřuje využívání sociálních sítí a Webu 2.0 v podnikovém prostředí.

S očekávaným nárůstem objemu dat v příštích letech však nekoresponduje počet IT specialistů, neboť ten se celosvětově zvýší jen 1,4krát. Proto budou muset být hledány nové způsoby efektivního a bezpečného ukládání informací. Možností, jak toho docílit, je přechod na prostředí private cloud.

„Dalším zajímavým faktem je, že se jedná již o čtvrtou studii na toto téma a ta zpětně prokazuje, že odhady jsou skutečně realistické, protože se vždy vyplnily. Nelze ji tedy brát na lehkou váhu jako marketing výrobce a kromě zmiňovaného cloudu je třeba začít používat chytré technologie jako je například deduplikace, kterou leze do datových center nasadit již dnes bez větších obtíží a snížit kapacitu záloh. Z vlastní zkušenosti víme, že lze uložit 100 TB záloh na 8TB diskového prostoru,“ řekl Michal Fišer, generální ředitel společnosti EMC Czech Republic s.r.o.

Vzhůru do “oblak“
Cloud computing lze definovat jako přesun aplikací a dat na internetové servery-datacentra. Uživatel se k nim může připojit kdekoliv a to bez ohledu na to, zda pomocí počítače, mobilního telefonu, atd. Rozšíření funkce nebo zvýšení výkonu probíhá přímo v datovém centru, čímž tento systém šetří čas, náklady, dopravu i životní prostředí. V neposlední řadě nabízí také vyšší bezpečnost, neboť zabezpečení datových center je vyšší než jednotlivých počítačů.

Prostředí tzv. cloudů bude dlouhodobě jedním z mála dlouhodobě udržitelných způsobů, jak efektivně spravovat a zálohovat data. Podle prezentované studie společností EMC a IDC bude v roce 2020 jedna třetina všech digitálních informací uložena nebo alespoň zpracována v prostředí cloud.

Budoucnost cloud struktur je dána především tím, že pracují převážně na bázi virtuální infrastruktury s menšími nároky na fyzický prostor a na energie a jsou tím pádem ekonomicky výhodnější. V rámci přehodnocení přístupu ke správě dat bude také důležité vyhnout se duplicitě ukládaných dat a především pak zajistit jejich bezpečnost. Do roku 2020 totiž vzroste množství digitálních informací, které bude třeba chránit nad základní rámec ze současných 30% na 50%.

O studii
Studie růstu objemu dat je k dispozici zde ke stažení. Stránka EMC Digital Universe také nabízí předchozí verze studie a celosvětový indikátor Information Growth Ticker, který je nepřetržitě aktualizován, aby odrážel růst objemu dat dosažený v tomto roce, a Digital Footprint Calculator, umožňující na minutu přesné zobrazení rozšiřování osobního digitálního světa.

O společnosti EMC
Společnost EMC Czech Republic je tuzemskou pobočkou americké společnosti EMC Corporation, vedoucí světové firmy v oblasti produktů, služeb a řešení pro ukládání a správu informací. V České republice je EMC zastoupena od roku 1999 a mezi její klienty patří mimo jiné přední české telekomunikační společnosti a finanční instituce. Informace o produktech a službách společnosti EMC naleznete na adrese www.emc.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).