Hlavní navigace

ENUM Day 2 ve znamení praktických zkušeností a mezinárodní spolupráce

[Tisková zpráva] PRAHA 18. září – Druhý ročník jednodenní konference věnované technologii ENUM nezůstal co do úspěchu svému předchůdci nic dlužen. Setkání, jehož organizace se opět zhostilo sdružení CZ.NIC, se zúčastnilo více než 100 ICT profesionálů a odborníků, které přilákala možnost seznámit se s ENUM z praktického hlediska. Den před konferencí zástupci CZ.NIC podepsali společně se zástupci národních registrů domén Holandska, Německa a Rakouska zakládající listinu organizace ENUM Federation, jejímž hlavním cílem je společný postup při posilování povědomí o ENUM.

Sdílet

„ENUM je v České republice od ledna loňského roku a za tu dobu urazil pořádný kus cesty. Letošním ročníkem ENUM Day jsme chtěli prezentovat hlavně to, že ENUM už má fázi technologického experimentu za sebou. To se podařilo díky zúčastněným zástupcům firem, které ENUM již využívají a o své zkušenosti s jeho implementací a provozem se rozhodly podělit,“ sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Prezentace jednotlivých vystupujících a audiovizuální záznamy z konference budou do dvou týdnů volně k dispozici na internetové adrese http://enum.nic­.cz/enumday2/. Už nyní zde ale zájemci najdou přednášky účastníků prvního ročníku ENUM Day.

Přestože se ENUM pomalu dostává do povědomí firem, veřejné povědomí o něm je stále nízké. Zlepšit tuto situaci by mimo jiné mělo i založení organizace ENUM Federation, které CZ.NIC inicioval. Jejími členy jsou zástupci registrů národních domén Holandska, Německa, Rakouska a České republiky, tedy zemí, které jsou ve využívání ENUM nejdále.

„Prvním cílem ENUM Federation je vytvořit značku, kterou by mohly nést všechny produkty a služby podporující ENUM. Smyslem této značky je přiblížit zákazníkům výrobky, které umožňují volání přes ENUM; podobně, jako je to například u technologií Bluetooth nebo wi-fi. Od jednotné propagace si slibujeme hlavně zvýšení zájmu o ENUM a podporu masovějšího využívání této technologie, “ řekl Pavel Tůma, projektový manažer sdružení CZ.NIC.

ENUM v České republice
Sdružení CZ.NIC spustilo systém ENUM do komerčního provozu 22. ledna 2008. V ČR je k dnešnímu dni zaregistrováno 4 597 ENUM domén, které představují 662 308 telefonních čísel. Tento počet domén řadí Českou republiku mezi největší registry domén ENUM na světě. Domény ENUM registruje 20 registrátorů, ve své síti podporují ENUM telekomunikační operátoři IPEX, CESNET, CL-NET a NETWAY. Další se na podporu volání pomocí ENUM připravují.

Systém ENUM využívá v současné době z evropských zemí také Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko, Holandsko a Irsko; testovací provoz běží v několika dalších státech. Národní doména ENUM je delegována prakticky ve všech evropských zemích.

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a v současné době má 52 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému FRED pro správu domén, zavádění DNSSEC a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. Sdružení CZ.NIC je členem sdružení EURid spravujícího evropskou doménu .EU a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO, ITU a další). Více informací na internetové adrese http://www.nic.cz.