Hlavní navigace

ENUM slaví dva roky v komerčním provozu

[Tisková zpráva] Praha, 22. ledna 2009 – Před dvěma lety spustilo sdružení CZ.NIC do provozu systém ENUM. Ten umožňuje přenášet běžné telefonní hovory přes internet tak, že volající nemusí za uskutečněné hovory platit minutové poplatky. Počet jeho uživatelů stále roste, v registru ENUM domén je aktuálně evidováno 4 834 domén, které představují 664 399 potenciálních telefonních čísel. Počet domén se tak oproti loňskému roku zvýšil o 55 procent. Tato čísla řadí Českou republiku mezi země, kde se ENUM používá nejvíce.

Sdílet

„Přestože ENUM a volání přes internet nabízí oproti klasické telefonii mnoho výhod, je IP telefonie stále ještě pořád doménou technicky zdatných uživatelů či firem. Situace a podmínky na trhu se ale postupně mění v její prospěch, a to nejen proto, že firmy i domácnosti uvažují nad tím, jak nejvíce ušetřit. Právě cena je totiž jednou z řady předností volání přes internet. Na trhu se objevují mobilní telefony schopné volat přes internet, rozšiřuje se rychlé připojení k internetu, uživatelé se už nenechávají odradit těmi, kteří o IP telefonii šíří zkreslené informace. To vše do telekomunikací přinese obdobně razantní změnu podobnou té, kterou přinesl internet i do jiných oborů,“ říká Pavel Tůma, projektový manažer technologie ENUM v České republice, a dodává: „V blízké budoucnosti by měla vzniknout v mezinárodní spolupráci značka, podle níž se pozná, zda je daný produkt nebo služba vhodná pro telefonování po internetu. Tato značka usnadní zájemcům orientaci v nabídce na trhu a zjednoduší tak přechod k IP telefonii.“

Co ENUM nabízí
ENUM umožňuje využít výhod telefonování přes internet i při běžném volání, a to tak, že pokud je volané číslo dostupné pomocí IP telefonie, bude hovor přenášen přes internet, namísto pevné nebo mobilní telefonní sítě. Přenášení hovorů po internetu je na rozdíl od těchto sítí zdarma (resp. pouze za cenu internetového připojení). Informace o tom, jak technologie ENUM funguje a o možnostech jeho využití pro jednotlivce, firmy i operátory jsou k dispozici na internetové adrese http://enum.nic.cz.

ENUM v České republice
Sdružení CZ.NIC spustilo registr domén systému ENUM do komerčního provozu 22. ledna 2007. Domény ENUM registruje 21 registrátorů, ve své síti podporují ENUM telekomunikační operátoři IPEX, CL-NET a NETWAY. ENUM využívá v současné době z evropských zemí také například Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko, Holandsko, Velká Británie a Irsko.

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 57 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravující evropskou doménu EU, a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací o sdružení CZ.NIC jsou na internetové adrese http:/www.nic.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).