Hlavní navigace

eObec vyhlášena nejzajímavějším projektem elektronizace veřejné správy v České republice

[Tisková zpráva] Informační systém eObec společnosti Asseco Czech Republic získal další významné ocenění – tentokrát byl vyhlášen v 3. ročníku soutěže Egovernment The Best 2008 – KPMG nejzajímavějším projektem elektronizace veřejné správy v České republice. Cenu z rukou náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka převzal 24. listopadu 2008 v pražském Obecním domě zástupce provozovatele systému, starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof.

Sdílet

Vítězný projekt eObec zaujal porotu především svou komplexností – jedná se totiž o moderní informační systém umožňující snadnou a efektivní elektronickou komunikaci jak mezi veřejnou správou a občany, tak mezi úřady navzájem. Je koncipován tak, aby byl součástí klíčových aplikací e-Governmentu (CzechPoint, datové schránky, atd.). Řeší životní situace občana ve vazbě na úředníka. Kromě toho je to jedno z prvních řešení, které je opakovatelné. Navíc poskytuje vysoký bezpečnostní standard při ochraně osobních údajů, je snadno škálovatelný a flexibilní k potřebám zákazníků. V současné době jej využívá město Uherský Brod a dalších 30 obcí v uherskobrodském regionu.

Jeho účinek je jednoznačně prokazatelný počtem registrovaných uživatelů na portálu, objemem elektronických podání, zkrácením času na vyřízení požadavku a optimalizací času úředníka rezervačním systémem. Cílové skupiny s ním byly seznámeny v rámci marketingové kampaně i na webových stránkách města Uherský Brod (www.ub.cz). Projekt eObec počítá s dlouhodobým trváním a je navržen tak, aby se uměl přizpůsobit případným legislativním změnám a nově vznikajícím technickým prováděcím vyhláškám. Co se týče vícekanálového přístupu, rozšiřuje počet dostupných kanálů o další možnosti – kromě standardní osobní účasti přímo na úřadě lze s úřadem komunikovat prostřednictvím webového rozhraní, sms nebo telefonicky.

Záměrem projektu The Best je každoročně shromáždit nejzajímavější projekty v oblasti elektronizace veřejné správy a prezentovat je v publikaci Egovernment The Best 2008 – KPMG. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 15 projektů, jejichž strategie vychází z konceptu vlády a ministerstva vnitra. Jejich výběr proběhl na základě hlasování čtenářů, kteří měli možnost zaslat svůj hlas jednotlivým projektům prostřednictvím formuláře na www.egovernmen­t.cz/best. O konečném umístění pak rozhodla odborná porota složená z odborníků na elektronizaci veřejné správy, a to jak z úřadů, tak firem, které se na ní podílejí. Důležitým kritériem výběru bylo především to, aby se jednalo o projekt, který pomoci informačních technologií směřuje k vyšší efektivitě výkonu agend veřejné správy a zároveň nabízí vyšší uživatelský komfort jeho klientům.. K dalším kritériím patřila prokazatelnost účinku projektu, nejlepší praxe a vícekanálový přístup. Porotu rovněž zajímala strategie, s jakou jeho provozovatel k celé problematice přistupoval a jak své zkušenosti předává dál. Stejně se totiž postupuje i v rámci budování eGovernmentu v Evropě.