Hlavní navigace

Digitální vysílání ČT: EPG na Brněnsku i Ostravsku v plném provozu

[Tisková zpráva] Česká televize již v multiplexu veřejné služby vysílá i na Brněnsku a Ostravsku úplná data pro elektronického programového průvodce EPG.

Sdílet

Česká televize ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi změnila v síti 1 – multiplexu veřejné služby – způsob vysílání dat pro elektronického programového průvodce EPG z vysílačů Brno – město – Barvičova, Brno – Hády a Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov). Diváci přijímající digitální zemské vysílání ČT z uvedených stanovišť tak mají po dočasném omezení k dispozici opět plný obsah EPG.

Funkčnost elektronického programového průvodce EPG v síti 1 byla na Brněnsku a Ostravsku omezena od 31. října 2008. Divákům se ve zmíněných regionech zobrazovaly pouze údaje k právě vysílanému a následujícímu pořadu. Situaci způsobil konflikt technologie EPG s technologií pro odpojování regionálního vysílání, který nebylo možné předem eliminovat vzhledem k technickým možnostem při přechodu digitálního vysílání ČT z dočasného multiplexu A do sítě 1.

Česká televize urychleně instalovala novou technologii EPG, jež není závislá na technologii regionálního odpojování. Vysílače Brno – město – Barvičova, Brno – Hády a Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov) tak již v úterý 11. listopadu 2008 v podvečerních hodinách začaly šířit kompletní data pro elektronického programového průvodce EPG. ČT děkuje divákům z Brněnska a Ostravska za pochopení krátkodobého omezení.

V ostatních oblastech České republiky pokrytých digitálním zemským signálem sítě 1 byla a jsou data pro EPG v multiplexu veřejné služby vysílána bez omezení.

Elektronický programový průvodce EPG (Electronic Program Guide) je doplňková digitální datová služba. Podrobně popisuje vysílané pořady na týden dopředu. Lze ji využít i k pohodlnému nastavování záznamu pořadů. Vzhled, způsob ovládání a funkce EPG jsou závislé na softwarové výbavě každého digitálního televizoru a set-top-boxu.

Více o digitalizaci ve vysílání ČT, v internetovém speciálu www.digict.cz, v teletextu ČT1 (strana 650), v časopisu ČT+ a na horké lince digitalizace Diváckého centra ČT – telefon 261 13 74 74 (denně od 7.30 do 20.00 hodin).