V Mexiku před několika dny skončilo další kolo neveřejných jednání okolo připravované ‚Obchodní dohody proti padělání‘ (ACTA – Anti-Counterfeiting Trade Agreement). I přesto, že výstupy jednání jsou pod oficiálním informačním embargem, na veřejnost již dříve unikly důležité informace svědčící o maskování restriktivního vynucování copyrightu i za cenu cenzury Internetu nebo blokování přístupu k němu. Samotné ochraně proti padělání se věnuje jen část připravovaného textu. Více jsme se obsahu dohody věnovali v naší tiskové zprávě z 27.11.2009 .
Zarážející je ovšem přístup poslanců Evropského parlamentu. Řada z nich si již nyní stěžuje, že nejsou Evropskou komisí a předsedajícím Španělskem plně informováni o vyjednávaném textu. I přes svou zjevnou neinformovanost zástupci Evropského parlamentu již nyní prohlásili, že dohodu ACTA vetovat nebudou. Stejně jako si každý soudný člověk nejdříve přečte co podepisuje, evropští poslanci by se neměli chovat jinak. Na plnou transparentnost připravované dohody tlačí i poslanci britského parlamentu.
Mikuláš Ferjenčík ze zahraničního odboru ČPS poslance vyzval: „Nedovolte, aby občané členských zemí EU přišli o svá práva ve prospěch mezinárodních korporací, které ve skutečnosti dohodu připravují. Až přijde čas, vetujte dohodu ACTA!"
O dění kolem tajných jednání o dohodě ACTA se ČPS zajímá dlouhodobě i na úrovni mezinárodní spolupráce pirátských stran. V litopadu 2009 spolu s dalšími pirátskými stranami se ČPS stala iniciátorkou petice proti dohodě ACTA.