Hlavní navigace

Evoluce 4 z revoluce: Jan Ruml 15. listopadu na ČT2

[Tisková zpráva] Dokumentární portréty čtyř různých protagonistů sametové revoluce uvádí Česká televize od 8. listopadu na programu ČT2. Snímky, které mapují polistopadové osudy Michaela Kocába, Martina Mejstříka, Jana Rumla a Kryštofa Rímského, představují zároveň českou společnost dvacet let po politickém převratu. Třetí díl věnovaný Janu Rumlovi vysílá ČT2 15. listopadu od 20:00 hodin.

Sdílet

Filmový štáb sledoval dvacet let osudy čtyř lidí, kteří se v listopadu 1989 jednoznačně vymezili vůči komunistickému režimu a jimž nová doba nabídla dříve netušené možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt, který započal Pavel Koutecký a dokončil Jan Šikl, zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti. Autoři kladou důraz na paradoxy lidské existence, balancování mezi humorným a vážným, hravost, radost z pitoreskností a záměrně vynechávají explicitní výpovědi na tzv. velká témata. V projektu je také patrná snaha najít pod slupkou exhibice pro kameru autentické životní pocity. Snímky zachycují postavy v řadě okamžiků soukromého i profesionálního života.

Pro disidenta Jana Rumla byl listopad 89 bezprecedentním životním předělem a skokem do neznáma. Už v roce 1990 se stává náměstkem federálního ministra vnitra s úkolem očistit resort, který byl ještě donedávna oporou totalitní moci. Myslí si, že je to hnusná práce, kterou je však potřeba udělat. Bývalý disident dostává i politické nabídky. Nakonec sám sebe přesvědčuje, že ze sebe musí udělat politického „klauna“ a pomoci ODS. Zároveň se stává ministrem vnitra nového českého státu. Zlom přichází v souvislosti s tzv. sarajevským atentátem, kdy se stává v očích stoupenců Václava Klause zrádcem strany.

Nadchází další etapa v jeho politické kariéře spojená s Unií svobody, která vede až do Senátu. Do toho přichází péče o rozrůstající se rodinu a studium práv. Vše je prostoupeno neustálým nutkáním odejít z politiky. Nakonec ten okamžik skutečně přichází a Jan Ruml má najednou čas na to, aby mohl přemýšlet, pracovat sám na sobě. Nemá však jasno ohledně svého dalšího uplatnění a sužují ho také vnitřní pochybnosti. Dospívá k závěru, že u nás vládne korupce, mafie, lžikapitalismus a on neví, co s tím. Cítí, že revoluce měla proběhnout víc v mysli lidí, měla být duchovnější. Myslí si dokonce, že všechno prohrál, a proto si opět pohrává s myšlenkou návratu do politiky.

Námět Pavel Koutecký, režie Pavel Koutecký, Jan Šikl, dramaturg Hana Jemelíková, kamera Stano Slušný, Jan Šikl, Martin Řezníček, Vlastimil Hamerník, střih Martin Steklý

Repríza pořadu 17. 11. na ČT2 od 09:55 hod., www.ceskatele­vize.cz/program