Hlavní navigace

Evoluce 4 z revoluce: Kryštof Rímský 18. listopadu na ČT2

[Tisková zpráva] Dokumentární portréty čtyř různých protagonistů sametové revoluce uvádí Česká televize od 8. listopadu na programu ČT2. Snímky, které mapují polistopadové osudy Michaela Kocába, Martina Mejstříka, Jana Rumla a Kryštofa Rímského, představují zároveň českou společnost dvacet let po politickém převratu. Čtvrtý a závěrečný díl věnovaný Kryštofu Rímskému vysílá ČT2 18. listopadu od 20:55 hodin.

Sdílet

Filmový štáb sledoval dvacet let osudy čtyř lidí, kteří se v listopadu 1989 jednoznačně vymezili vůči komunistickému režimu a jimž nová doba nabídla dříve netušené možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt, který započal Pavel Koutecký a dokončil Jan Šikl, zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti. Autoři kladou důraz na paradoxy lidské existence, balancování mezi humorným a vážným, hravost, radost z pitoreskností a záměrně vynechávají explicitní výpovědi na tzv. velká témata. V projektu je také patrná snaha najít pod slupkou exhibice pro kameru autentické životní pocity. Snímky zachycují postavy v řadě okamžiků soukromého i profesionálního života.

Čtrnáctiletý student Kryštof Rímský se zúčastnil 17. listopadu 1989 brutálního zásahu bezpečnostních sil na Národní třídě a zažil šok. V té době totiž věřil, že pokud bude člověk slušný a bude se ohleduplně chovat k druhým, musí se mu to vyplatit. Najednou zjistil, že se hrozně spletl a musel začít od nuly. Sblížil se s anarchisty, ale od politiky chtěl mít pokoj. Ani skutečnost, že jeho otčímem byl neustále revoltující John Bok, Kryštofa nepřesvědčila, že má politika smysl. Nechtěl bojovat za něco, co už je podle něho passé, když „život, kterej tady je, je tak strašnej“. Snad také proto nenacházel v životě smysl, začal experimentovat s drogami a dostal se téměř na dno. Situace se zlepšila až v roce 1998, kdy získal práci kulisáka v divadle. Teprve, když se začal věnovat naplno herectví, měl pocit, že „něco pořádného dělá“. Přišla však drogová recidiva, pak pobyt v nemocnici. Zachránilo ho studium a svatba. Získal herecké angažmá a po letech bloudění i rodinné zázemí. Další předěl v jeho životě znamenalo narození syna. Kryštof našel smysl života, který dlouho marně hledal. Jeho bilancování dvacetileté cesty, kterou prodělal po 17. listopadu, tak nevyznívá do ztracena. Zatím mu svítí na cestu šťastná hvězda. Dobře však ví, že vyhráno stále nemá.

Námět Pavel Koutecký, režie Pavel Koutecký, Jan Šikl, dramaturg Hana Jemelíková, kamera Stano Slušný, Jan Šikl, Martin Řezníček, Vlastimil Hamerník, střih Martin Steklý

Repríza pořadu 20. 11. na ČT2 od 11:00 hod., www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).