Hlavní navigace

Evoluce 4 z revoluce: Martin Mejstřík – 11. listopadu na ČT2

[Tisková zpráva] Dokumentární portréty čtyř různých protagonistů sametové revoluce uvádí Česká televize od 8. listopadu na programu ČT2. Snímky, které mapují polistopadové osudy Michaela Kocába, Martina Mejstříka, Jana Rumla a Kryštofa Rímského, představují zároveň českou společnost dvacet let po politickém převratu. Druhý díl věnovaný Martinu Mejstříkovi vysílá ČT2 11. listopadu od 20:55 hodin.

Sdílet

Filmový štáb sledoval dvacet let osudy čtyř lidí, kteří se v listopadu 1989 jednoznačně vymezili vůči komunistickému režimu a jimž nová doba nabídla dříve netušené možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt, který započal Pavel Koutecký a dokončil Jan Šikl, zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti. Autoři kladou důraz na paradoxy lidské existence, balancování mezi humorným a vážným, hravost, radost z pitoreskností a záměrně vynechávají explicitní výpovědi na tzv. velká témata. V projektu je také patrná snaha najít pod slupkou exhibice pro kameru autentické životní pocity. Snímky zachycují postavy v řadě okamžiků soukromého i profesionálního života.

Druhý příběh mapuje polistopadové osudy studentského vůdce z doby sametové revoluce Martina Mejstříka. Začátek 90. let znamenal pro bývalého revolucionáře krátké angažmá na Úřadu vlády ve věci navrácení majetku SSM. Martinovi to přineslo rozčarování a první zklamání z politiky. Vše je jen naoko, skutečný zájem politiků o řešení problému neexistuje. Zjistil najednou, že jeho místo není v politice, v tom světě plném kompromisů, kde každý brzy „ztratí ksicht“. Nic se mu v té době nedaří – končí provizorní bydlení v prádelně, diskusní časopis Kavárna živoří a sponzoři se shánějí špatně. Píše do Českého týdeníku, ale ne o kultuře, jak by chtěl. Doba je podle něho taková, že člověka táhne, kam nechce. Nyní vidí jediný smysl života v rodině, ve všem ostatním zatím tápe. Zkouší to v komunální politice. Do té „vysoké“ se vrací až s výzvou „Děkujeme, odejděte!“. Skutečný politický comeback zažívá však až v roce 2002, kdy je zvolen senátorem. Není to však obrat k smysluplnějšímu životu, jeho politické iniciativy narážejí na nezájem a v osobním životě propuká naplno manželská krize. Martin je zdrcený, protože láska k jiné ženě způsobuje rozvrat v jeho rodině. Vzpomíná na chvíle, kdy byli s Petrou chudí a lépe si rozuměli. Také v politice končí. Chce opět začít znovu a jinak. Třeba na venkovském statku. Změnit svůj život chtěl však už několikrát a zatím se mu to nepodařilo.

Námět: Pavel Koutecký, režie: Pavel Koutecký, Jan Šikl, dramaturg: Hana Jemelíková, kamera Stano Slušný, Jan Šikl, Martin Řezníček, Vlastimil Hamerník, střih: Martin Steklý. Repríza pořadu 13. 11. na ČT2 od 11:00 hodin, www.ceskatele­vize.cz/program