Hlavní navigace

Evoluce 4 z revoluce: Michael Kocáb 8. listopadu na ČT2

[Tisková zpráva] Dokumentární portréty čtyř různých protagonistů sametové revoluce uvádí Česká televize od 8. listopadu. Časosběrný cyklus vznikal z podnětu režiséra Pavla Kouteckého dvacet let. Snímky, které mapují polistopadové osudy hudebníka Michaela Kocába, studentského vůdce Martina Mejstříka, disidenta Jana Rumla a účastníka zásahu na Národní třídě Kryštofa Rímského představují zároveň českou společnost dvacet let po politickém převratu. První díl věnovaný Michaelu Kocábovi vysílá ČT2 8. listopadu od 20:00 hodin na ČT2.

Sdílet

Filmový štáb sledoval dvacet let osudy čtyř lidí, kteří se v listopadu 1989 jednoznačně vymezili vůči komunistickému režimu a jimž nová doba nabídla dříve netušené možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt, který započal Pavel Koutecký a dokončil Jan Šikl, zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti. Autoři kladou důraz na paradoxy lidské existence, balancování mezi humorným a vážným, hravost, radost z pitoreskností a záměrně vynechávají explicitní výpovědi na tzv. velká témata. V projektu je také patrná snaha najít pod slupkou exhibice pro kameru autentické životní pocity. Snímky zachycují postavy v řadě okamžiků soukromého i profesionálního života.

První příběh mapuje polistopadové osudy rockové hvězdy Michaela Kocába. V listopadových dnech zakládá iniciativu Most a vrhá se do světa politiky. Nadšení se u něho mísí s překvapením. Funkce poslance Federálního prostředí znamená pevný denní řád, kterému obtížně přivyká. Připadá si jako ve škole, zatímco dřív si užíval svobody a nevázanosti. Začíná cítit pochybnosti. Co se skrývá za dalekým obzorem? Po hlavě se nevrhá jenom do politiky, ale i do podnikání. Brzy však pochopí, že na ten velký byznys nemá. Vrací se k hudbě, protože člověk by měl po sobě něco zanechat a dobrá písnička je víc než materiální uspokojení. Po čase mu to nedá a vrhá se znovu do politiky. Kruh hledání a nejistot pokračuje. Na konci prvního desetiletí nového století hořce účtuje a těžce hledá další motivaci. Připadá si, že už 15 let žije ve vysloveně nepřátelském prostředí, v němž se nedá nic dělat. Bojí se, že to vypadá jako by se potácel od krachu ke krachu. V myšlenkách si pohrává se smrtí, ale rodiče ho vrací do reality. Proč myslet na smrt, když ještě stále může jiným pomáhat a být užitečný.

Námět Pavel Koutecký, režie Pavel Koutecký, Jan Šikl, dramaturg Hana Jemelíková, kamera Stano Slušný, Jan Šikl, Martin Řezníček, Vlastimil Hamerník, střih Martin Steklý. Film vznikl v koprodukci Asociace Film & Sociologie a České televize. Repríza pořadu 10. 11. na ČT2 od 10:00 hod., www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).