Unikátní program Google Earth si již získal přízeň fanoušků po celém světě. Nejen že umožňuje detailní pohled na kterékoli místo na planetě Zemi z ptačí perspektivy, ale virtuálním cestovatelům nabízí též celou řadu zajímavých informací o různých koutech naší planety. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní vytvořila pro tento program speciální obsahovou vrstvu, která nabídne uživatelům přes 130 nových satelitních snímků pořízených ESA. Tyto snímky zachycují jedinečné přírodní úkazy i pozoruhodné objekty vytvořené člověkem, například uměle vytvořené ostrovy Palm Islands v Dubaji.
Program Google Earth je k dispozici zdarma ke stažení na adrese http://earth.google.com. Nové snímky z agentury ESA si lze prohlížet v programu přímo kliknutím na okénko „Featured Content“ na liště Google Earth a kliknutím na ikonku ESA.
Uživatelé Google Earth se tak mohou vydat na cestu po světě, prohlížet si detailní snímky krajinných dominant nebo sledovat změny životního prostředí. Pod obrázky se objeví užitečné informace, řada faktů, vědecká vysvětlení i teorie.
John Hanke, ředitel programu Google Earth, novinku komentoval: „Jsme rádi, že Evropská kosmická agentura poskytla Google Earth takovéto zajímavé informace. Jde o významný krok, který umožní lidem po celém světě lépe pochopit prostředí, ve kterém žijí.“
Dr. Volker Liebig, ředitel pozorovacích programů Evropské kosmické agentury, řekl: „Integrace snímků ESA do Google Earth nám poskytuje vynikající příležitost zvýšit povědomí a zájem veřejnosti o kosmické technologie, zejména pak o ty, které se týkají pozorování země a ochrany životního prostředí. Snímky byly vybrány speciálně se zřetelem k tomu, aby uživatelé Google Earth měli možnost prohlédnout si Zemi z ptačí perspektivy, získali jinou představu a mohli plně docenit krásu i zranitelná místa naší planety.“
Snímky pocházejí ze satelitu Envisat, jenž je nevětším environmentálním satelitem, který byl kdy sestrojen, a též ze satelitů ERS a Proba. Envisat, vypuštěný na oběžnou dráhu v roce 2002, sbírá data z třech čidel: ASAR, MERIS a AATSR.
ASAR pracuje na bázi radaru a vytváří mapu krajiny, profil vln a ledovců, monitoruje použití půdy, typy vegetace a měří i některé vlastnosti zemského povrchu. MERIS zachycuje snímky zemského povrchu a mraky ve slunečním světle, zachycuje viditelné světlo a některé infračervené části spektra. Čidlo AATSR snímá povrch země a oceánů, měří teplotu moře, zjišťuje horká místa a rozsah vegetace v jednotlivých regionech.
Data získaná těmito čidly významně pomáhají vědcům, vládám i ostatním porozumět příčinám a důsledkům globálních změn životního prostředí – mohou pomoci odhalit hurikány, ozřejmit záhadu globálního oteplování, sledovat odlesnění planety, znečištění nebo monitorovat zvyšování hladiny oceánů.
Funkce „Featured Content“ v Google Earth byla spuštěna v září. Poskytovatelům obsahu, jako je například ESA, umožňuje představovat uživatelům snímky významných míst na zemi a předávat jim vědecké informace. Do této položky rovněž přispívají:
- 1. Ekologický program OSN, UNEP – Vrstva, kterou pro Google Earth poskytl UNEP, zachycuje 100 extrémně znečištěných oblastí světa. Snímky zachycují danou oblast nyní a před 30 lety, takže uživatel sám při srovnání obou snímků vidí, k jakým škodám zde došlo: najdeme zde odlesněnou Amazonii, vyhořelé lesy v subsaharské Africe nebo vysychající Aralské jezero ve Střední Asii.
- 2. Discovery Networks World Tour – Vrstva poskytnutá televizní stanicí Discovery dává uživatelům možnost virtuálně navštívit nejvýznamnější světové atrakce, města a přírodní divy. Prostřednictvím video segmentů se uživatelé mohou seznámit s historií a významem nejrůznějších světových dominant, národních parků, amerických i evropských měst nebo míst v Africe. Tyto multimediální medailonky nám představí například Tutanchamónovu hrobku v Údolí králů nebo chrám Icukušima v Japonsku.
- 3. Jane Goodall Institute – Díky obsahu poskytnutému institutem Jane Goodallové můžete navštívit Fifi a další šimpanze žijící v rezervacích a prostřednictvím „geo-blogu“ sledovat jejich denní život. Institut se věnuje především studiu těchto primátů. Zároveň se dozvíte mnohé o dopadech odlesnění v Africe.