Hlavní navigace

Evropská unie a Čína propojují vysokorychlostní sítě

[Tisková zpráva] Komunikaci a spolupráci mezi 45 miliony výzkumníků a studentů v Evropě a Číně významně zjednoduší nová čínsko-evropská vysokorychlostní infrastruktura ORIENT (Oriental Research Infrastructure to European Networks). Projekt, který je podporován 6. rámcovým programem Evropské unie, se soustředí na společný čínsko-evropský výzkum včetně radioastronomie, udržitelného rozvoje, meteorologie a gridových výpočetních systémů.c

Sdílet

„Projekt ORIENT dovoluje skutečnou mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu, protože geografická poloha se díky němu stává téměř irelevantní,“ uvedla evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. „Přístup k aplikacím, jakými jsou telemedicína, digitální knihovny a systémy elektronického učení (e-learning), pomůže široké veřejnosti i vědecké komunitě vytvářet akademické a kulturní vazby mezi Evropou a Čínou a zajistit otevřenou výměnu názorů a odborných znalostí mezi čínskými a evropskými vědci. Projekt zároveň spojí nejlepší světové mozky, které budou společně řešit globální problémy, jakými jsou změny klimatu a trvale udržitelný rozvoj.“

V rámci projektu ORIENT dojde k propojení evropské sítě GÉANT2, nejvyspělejší infrastruktury národního výzkumu a vzdělávání na světě, jejíž součástí je i národní síť pro výzkum a vzdělávání CESNET2, a čínských výzkumných sítí CERNET a CSTNET. Infrastruktura má být uvedena do provozu v posledním čtvrtletí roku 2006 a pozemní trasou vedoucí přes Sibiř propojí více než 200 čínských univerzit a výzkumných institucí rychlostmi až 2,5 Gb/s. V Evropě bude koordinaci projektu zajišťovat organizace výzkumných sítí DANTE a v Číně síť CERNET. Spuštění projektu ORIENT předcházelo setkání komisařky Viviane Redingové a ministra pro vědu a technologii Čínské lidové republiky Xu Guanhua, které se konalo v lednu 2006 v Pekingu. V rámci tohoto setkání se obě strany shodly, že počítačová infrastruktura (vyspělé sítě a technologie gridů) a její aplikace sehrají klíčovou roli v ekonomickém a sociálním rozvoji, a potvrdily velký význam oboustranné spolupráce. Komisařka Redingová během své návštěvy v Číně zdůraznila důležitost spolupráce mezi vědci a studenty, nutné k rozvoji otevřených společností.

Infrastruktura ORIENT poskytne doplňkové služby pro síť TEIN2 (Trans-Eurasia Information Network), výzkumnou síť v oblasti jihovýchodní Asie a Tichomoří, která byla uvedena do provozu v prosinci 2005. Tato síť propojuje deset zemí, mezi něž patří i Čína, rychlostmi až 622 Mb/s. Každá ze sítí bude těžit z konektivity poskytované ostatními sítěmi, zvyšovat kapacitu a poskytovat záložní spoje v případě výpadků. Kromě organizace DANTE a sítě CERNET je projekt podporován několika evropskými sítěmi národního výzkumu a vzdělávání, konkrétně sítí GARR (Itálie), DFN (Německo), RENATER (Francie), UKERNA (Velká Británie), GRNET (Řecko) a CESNET (Česká republika).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).