Hlavní navigace

Evropské organizace volí jako cestu k ekonomickému oživení efektivní úspory před snižováním počtu zaměstnanců, zjistil výzkum společnosti Canon

[Tisková zpráva] Senior manažeři s rozhodovací pravomocí napříč Evropou uznávají důležitost zvyšování produktivity a efektivity zaměstnanců před měřítky snižování nákladů. Polovina všech organizací provedla změny během loňského roku v přímé reakci na měnící se ekonomické podmínky, ale třetina přiznala, že není připravena na nadcházejících 12 měsíců. Organizace musí uznat zásadní vliv IT pro dosažení efektivnosti úspor.

Sdílet

PRAHA, 16. září 2009 – Společnost Canon Europe, světový lídr v oblasti řešení pro zpracování obrazu, dnes oznámila výsledky panevropského výzkumu prezentující pozitivní obraz organizací, které se pro dosažení ekonomické obnovy snaží raději přehodnotit vnitřní procesy oproti jiným opatřením na snížení nákladů, jako je například propouštění zaměstnanců.

Je potěšující, že z 1800 dotázaných manažerů s rozhodovací pravomocí z celé řady organizací veřejného a soukromého sektoru, uvedlo celých 59 %, že zvyšování produktivity a efektivity zaměstnanců byl jejich současný hlavní cíl. V porovnání s tím pouhých 30 % z nich uvažuje o snížení nákladů redukcí počtu zaměstnanců. Za předpokladu, že ekonomika bude nadále vykazovat známky oživení v celé Evropě, budou pro organizace hlavní priority: pokračování přezkoumání procesů (42 %), najímání zaměstnanců (37 %) a zvyšování rozpočtu na jejich školení (30 %).

I přes tento obnovený optimismus, 30 % manažerů v průzkumu tvrdí, že nejsou připraveni na nadcházejících 12 měsíců. Přesně třetina z nich (33 %) uvedla, že se zaměřila na řešení aktuálních situací, než výhledem do budoucna a dalších 22 % se odvolalo na nedostatek manažerských zkušeností. Nejlepší zprávy tak přicházejí z Dánska a Finska, kde více než 80 % dotázaných tvrdí, že jsou jejich organizace připraveny k ekonomické obnově.

Polovina všech organizací provedla změny v loňském roce v přímé reakci na recesi – 14 % manažerů se nyní soustředí na snižování dopadu jejich podnikání na životní prostředí a 13 % chce zlepšit informační bezpečnost, což naznačuje zaměření na efektivitu a snižování nákladů.

V komentáři k výzkumu, Adam Gillbe, European Strategic Marketing Manager, Canon Europe Business Solutions řekl: „Chtěli jsme prozkoumat současné myšlenkové procesy vrcholových manažerů napříč veřejným a soukromým sektorem a výsledky výzkumu byly velmi zajímavé. Určitě je zde větší optimismus směrem k hospodářskému oživení a mnoho organizací preferuje zlepšení interních procesů ke zvýšení produktivity zaměstnanců před snižováním nákladů, jako je propouštění zaměstnanců.“

Nicméně i přes toto zaměření na zlepšení efektivity se zdá, že mnoho organizací si není vědoma toho, jak jí dosáhnout – 19 % dotázaných uvedlo, že nedošlo k žádné změně v jejich úsporách za posledních 12 měsíců a 45 % odhaduje úspory menší než 5 %. To by mohlo být částečně dáno strachem či obtížností integrace nových systémů do stávajících IT řešení – v průzkumu bylo toto označeno jako největší problém IT celými 48 % respondentů.

Gillbe pokračuje: „Zde je jasná příležitost pro evropské organizace, realizovat jednoduché, nákladově efektivní změny v oblasti IT, které budou mít dramatický dopad na snižování nákladů a zvyšování efektivity pracovních sil. Nemluvíme o kompletní renovaci systémů, ale o povzbuzení organizací, aby skutečně přemýšlely o způsobu, jak investice do nových technologií podpoří jejich podnikání a zaměstnance. V Canonu chápeme problémy našich zákazníků, jako jsou potřeby po výší efektivitě nebo integrace nových IT investic v rámci stávajících systémů. Nové technologie, jako Canon imageRUNNER ADVANCE jsou navrženy jako řešení těchto problémů a podporují vytvoření skutečně digitální kanceláře.“

Při řešení svých situací v nesnadných ekonomických časech se manažeři organizací obrací na své zaměstnance a vyzývají je k iniciativě a vynalézavosti. Výzkum odhalil velké rozdíly v Evropě, kde jsou stimulováni finanční odměnou, způsob dominantní v České republice, Finsku, Francii a Polsku, a těmi, kteří jsou pyšní na svou práci, jak je tomu v Rakousku, Dánsku, Nizozemsku a UK.

Gillbe na závěr uvádí: „Výsledek průzkumu potvrzuje potřebu moderních technologií, které pomohou zaměstnancům vykonávat jejich činnosti efektivněji a dle jejich nejlepších schopností. Jakmile přijde hospodářské oživení, organizace, které budou dobře připraveny a investovaly do vhodných technologií, budou mít velmi dobrou pozici k zajištění prosperity v následujícím ro­ce.“

Nová řada multifunkčních tiskáren Canon imageRUNNER ADVANCE bude dostupná na evropském trhu od listopadu 2009.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).