Hlavní navigace

EVROPSKÉ RÁDIO PRO BĚLORUSKO SLAVÍ DRUHÉ VÝROČÍ VYSÍLÁNÍ

[Tisková zpráva] Mezinárodní projekt na podporu přístupu běloruských občanů k informacím podporuje i Česká republika.

Sdílet

Již více než dva roky uplynulo od chvíle, kdy začalo do Běloruska vysílat Evropské rádio pro Bělorusko, mezinárodní rozhlasový projekt se sídlem ve Varšavě. Cílem tohoto projektu je poskytovat běloruským občanům, kteří mají v současnosti omezený přístup k nezávislým médiím, objektivní informace o dění v Bělorusku i Evropě. Evropské rádio pro Bělorusko vysílá přes satelit, na velmi krátkých vlnách a na internetu (www.euroradio.fm).

„Možnosti přístupu běloruských občanů k nezávislým informacím o dění v Bělorusku i v Evropě se v posledních letech bohužel neustále zhoršují. Jsme proto rádi, že si Evropské rádio za dva roky svého vysílání získalo přízeň posluchačů a významné postavení mezi zahraničními mediálními projekty pro Bělorusko. Výhodou tohoto unikátního projektu je kvalitní tým novinářů ve Varšavě i po celém Bělorusku, atraktivní program a také podpora ze strany řady zahraničních donorů,“ uvádí Jan Ruml, předseda sdružení Občanské Bělorusko, které je za Českou republiku partnerem projektu.

„Represe proti pracovníkům nezávislých médií včetně zpravodajů Evropského rádia pro Bělorusko, k nimž v Bělorusku v posledních dnech došlo, považujeme za cílený útok běloruského režimu proti státům, které podporují prolomení informační blokády běloruských obyvatel, včetně České republiky. Věříme, že i přes tyto represe, které ukazují povahu současného běloruského režimu, bude vysílání Evropského rádia pokračovat na stejné úrovni, jako doposud, a bude se nadále rozšiřovat,“ dodává Jan Ruml.

Významnou finanční a další podporu Evropskému rádiu pro Bělorusko od chvíle vzniku tohoto projektu poskytuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky (www.mzv.cz/tran­sformace), mezi další klíčové donory patří vlády a nadace ze Spojených států, Dánska, Švédska, Nizozemí a Kanady.

Stanice je zaměřena na mladé posluchače (18 – 35 let), proto kromě zpravodajství a publicistiky v běloruštině nabízí kvalitní hudební program (včetně české hudby) a podílí se na řadě akcích zaměřených na podporu běloruských nezávislých kapel. V programu rádia nechybějí autorské pořady věnované různým hudebním žánrům, rozhovory s hosty a soutěže pro posluchače.

Evropské rádio pro Bělorusko v současnosti vysílá nepřetržitě přes satelit (satelity Hotbird a Sirius), na internetu (www.euroradio.fm – nepřetržitý streaming, online rozhovory a možnost stahování zpráv a pořadů včetně videozáznamů), na velmi krátkých vlnách (FM) na části běloruského území a částečně také na středních vlnách.