Exkluzivní reportáže z Keni na Radiožurnálu

[Tisková zpráva] Jak vypadá škola v největším slumu keňského hlavního města Nairobi? Co se učí tamní děti? Nebo jak se staví Keňané k ženské obřízce? Uslyšíte od 30. června v průběhu celého léta na Radiožurnálu.

Sdílet

Když se řekne Keňa, většina z nás si přestaví ráj divokých zvířat nebo pláže s průzračnou vodou. Keňa jsou ale především lidé, kteří tam žijí. A jejich život není nijak jednoduchý. Za lidmi a jejich příběhy se do Keňi vydal reportér Radiožurnálu Jaromír Marek společně se zakladatelkou a ředitelkou nadačního fondu Asante Kenya Lejlou Abbasovou, která právě v této zemi podporuje řadu veřejně prospěšných projektů.

„S reportérem Jaromírem Markem jsme navštívili nejen projekty mého nadačního fondu, ale také projekty dalších českých neziskových organizací. Zaměřili jsme se na zajímavá témata a instituce, které Keňu představují jinak, než jak ji zná běžný turista. Jsem ráda, že se tento projekt uskutečnil, protože se tak k veřejnosti dostává zatím největší mediální seriál o Keni,“ uvedla Lejla Abbasová.

Rozhlasové reportáže nás zavedou třeba do školy v jednom z největších slamů Korokocho, do vesnické školičky nedaleko Viktoriina jezera, kterou založily a vedou místní vdovy. „Největším zážitkem bylo setkání s lidmi, kteří mají v sobě obrovskou vnitřní sílu. V životních podmínkách, kdy se sami musí spokojit s málem, nezištně pomáhají druhým,“ říká reportér Radiožurnálu Jaromír Marek.

Příkladem toho je i chráněná dílna v Naroku, která poskytuje přístřeší a práci masajským dívkám utíkajícím před rituálem ženské obřízky. Dívky, které jejich kmen vydědil, se už nikdy nemohou vrátit zpět. Jak běžná je dnes ženská obřízka? Jaký názor má na tento fenomén keňská společnost i samotné ženy? I na tyto otázky budou hledat odpovědi reportáže Radiožurnálu.

Sérii exkluzivních reportáží z Keňi zahájí 30. června pořad Třetí svět (st ve 22.05 hod.), který bude z velké části věnován projektům nadačního fondu Asante Kenya a hostem pořadu bude i jeho zakladatelka a ředitelka Lejla Abbasová. Další reportáže uvede Radiožurnál v červenci a srpnu především v Zápisníku zahraničních zpravodajů (so-ne v 10.05 hod.), Třetím světě, ale i v rámci Odpoledního Radiožurnálu.

O nadačním fondu ASANTE KENYA
Nadační fond ASANTE KENYA byl založen moderátorkou Lejlou Abbasovou. Jeho činnost spočívá ve zprostředkování pomoci projektům v Keni zabývajících se vzděláváním a podporou dětí s těžkými životními osudy. Tyto děti žijí na hranici absolutní bídy nebo jsou nakaženy virem HIV/AIDS, případně jsou úplní sirotci, jež přišli o své rodiče právě díky HIV/AIDS. ASANTE KENYA dále spolupracuje s projektem, který se zaměřuje na problematiku ženské obřízky. ASANTE KENYA podporuje i dva zemědělské projekty, které svým fungováním a prodejem výpěstků podporují chod svých rodin a komunity a tím přímo generují podmínky budoucího uplatnění svých dětí ve společnosti.

Pod záštitou ASANTE KENYA se celkem sdružuje 12 projektů. Všechny navštěvuje dvakrát ročně na své vlastní náklady Lejla Abbasová. Ve spolupráci s vedoucími projektů zhodnotí situaci a jejich pokrok za uplynulou dobu. Společně s nimi vytvoří seznam toho nejdůležitějšího, co daný projekt aktuálně potřebuje, a společně potřebné položky na místě nakoupí. V případě realizace staveb jedná Lejla Abbasová i s místními staviteli, konzultuje plány, nakupuje stavební materiál a uzavírá smlouvy. Tímto je zaručena absolutní transparentnost vybraných prostředků.

Každý z projektů je na jiné kvalitativní úrovni, přesto jsou všechny stále ve velmi složité ekonomické situaci. Všechny projekty fungují na bázi téměř stoprocentního dobrovolnictví svých zakladatelů a s téměř žádným přísunem financí nutných pro jejich elementární fungování. Přesto dokáží jejich ředitelé díky svému entuziasmu, vytrvalosti a solidaritě udržovat své projekty v chodu. Cílem Asante Kenya je pomoci podpořit jejich aktivní přístup a tak přibližovat všechny stejnému standardu, aby byli shopni skrze vlastní podpůrné aktivity generovat stálý finanční příjem a tím primárně podporovat svoji původní činnost již zcela nezávisle na podpoře okolí.

Obdarované projekty jsou povinny ušetřit ekvivalent 10% darované částky a to v rozmezí cca 6 měsíců. Tuto částku musí reinvestovat do rozvoje projektu a investici doložit. Tento postup má sloužit jako motivační prvek spolupráce mezi projekty a Asante Kenya.

Celá myšlenka spolupráce je totiž koncipována jako aktivní přístup obou stran, ne jednostranného donorství a iniciativy nadačního fondu a jeho sponzorů. Do dnešních dnů se mimo jiné podařilo rozestavět z darů Asante Kenya dvě školy – Yengu Sunrise Academy a Agano Development Group. Ve spolupráci s Asante Kenya byly u dalších projektů/škol odkoupeny pozemky, u dvou z nich začala výstavba základů.

V roce 2008 byl v Keni nafocen kalendář Asante Kenya 2009 předním českým fotografem Jakubem Ludvíkem. Asante Kenya aktivně spolupracuje s českou ambasádou v Keni. Ambasáda opakovaně prezentuje projekty Asante Kenya českým návštěvám ze světa showbyznysu i politiky (Jiří Bartoška, Jiří Macháček, VIP fotbalový tým Amfora, delegace ministra živ. prostředí Martina Bursíka atd.).

V roce 2008 byla Lejle Abbasové udělena z rukou velvyslankyně ČR v Keni paní Margity Fuchsové a keňské ministryně pro genderovou problematiku, děti a sociální rozvoj paní Esther Murugi Mathenge bronzová medaile Ministerstva zahraničních věcí ČR za zásluhy v rozvojové pomoci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).