Transsexualita (neboli transsexualizmus) je stav nesouladu mezi psychickým a anatomickým pohlavím. Transsexuálem je buď člověk, který má primární pohlavní znaky muže, nebo člověk, který má primární pohlavní znaky ženy, ale cítí se být opačným pohlavím.
Osmáctý díl nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment nás provede světem člověka, pro něhož je nejdůležitější získat tělo, po kterém převážnou část svého života touží.
Jaroslava Brokešová je dnes ženou, ale zároveň otcem dvou dětí. Prožila pocity bezmocnosti, beznaděje, dezorientace v rámci hledání vlastní identity. Jakými stavy si ve svém životě musela projít? Jak ji přijali blízcí, vlastní děti a jak okolí? Co všechno získala operací a změnou pohlaví a o co přišla? Tyto otázky si bude klást také imitátor Václav Faltus, který si zmíněnou proměnu z muže na ženu zkusí. Jak ho přijme okolí? Jak přijme on sám sebe? Bude moci po této proměně získat práci? Nakupovat ženské oblečení nebo se svobodně bavit večer v baru?
„Pro mne je svět transsexuálů hodně vzdálený, nikdy jsem se tímto tématem nezabýval. V Experimentu jsem zjistil, že to mají velice těžké. Jsem upřímně rád, že jsem mužem a nijak svou identitu nemusím řešit," prozrazuje své bezprostřední pocity Václav Faltus Repríza pořadu v pátek 8. 5. na ČT2 od 06.15 hod.
Více informací: http://www.ceskatelevize.cz/experiment
Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.
Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.