Hlavní navigace

Mají to muži v životě snažší? Ptá se Experiment ČT v sobotu 6. června

[Tisková zpráva] Sportovkyně a kaskadérka Hana Dvorská ověří, zda mají muži v dnešním světě oproti ženám neoprávněné výhody. Narazí přitom i na situace, kde jsou ženy upřednostňovány. V novém Experimentu ČT v sobotu 6. června na ČT1 od 17:15 hodin.

Sdílet

Hana Dvorská je žena, která běžně poráží muže i ve vyloženě silových disciplínách. Vede bootcamp, provozuje x-bike, leze po skalách, účastní se i nejtěžšího závodu světa na běžkách. Přitom vychovala dvě děti a vede klasický rodinný život. Ve dvacátém třetím dílu nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment se ocitne v situacích, které společnost vnímá jako mužskou záležitost. Nejdříve bude vystupovat jako žena a potom jako muž. Jaké budou reakce okolí na to, jak Hana zvládá situace, se kterými si mnohý muž neporadí a kde je často zapotřebí síly? Přijme ji mužský svět snáze mezi sebe, pokud bude vystupovat jako muž? Nebudou se muži cítit zahanbeni, že žena může mít větší sílu? Když se zajímá o dobře placenou práci muž i žena, oba se stejnými předpoklady, koho si zaměstnavatel spíše vybere?

„V některých povoláních se stereotypně upřednostňují muži a jinde ženy. Například jako muž jsem se vůbec nemohla zajímat o učení v mateřské školce. Jako žena jsem neměla šanci jako stěhovák, montér kuchyní či myč oken. I když jsem pak dokázala, že bych to v pohodě zvládla," komentuje Experiment Hana Dvorská. Role mentorky se ujala socioložka Jiřina Šiklová. Repríza pořadu: pátek 12. 6. na ČT2 od 09:35 hodin

Více informací: http://www.ces­katelevize.cz/ex­periment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.