Hlavní navigace

Experiment ČT – žena o mnoho let starší než muž – sobota 16. 5.

[Tisková zpráva] Předsudky společnosti vůči párům, kde je žena o mnoho starší než muž, nám ukáže nový Experiment ČT v sobotu 16. května na ČT1 od 17:20 hodin. Nerovný pár vytvoří student Jiří a o 30 let starší paní Irena. V mentorské roli uvidíme Světlanu Nálepkovou, která vztah s mladším mužem již vyzkoušela.

Sdílet

Láska kvete v každém věku – to je známá věc. Jak se na zamilované páry s velkými věkovými rozdíly dívají ostatní, ukáže dvacátý díl nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment. Herečka a zpěvačka Světlana Nálepková má zkušenosti s přítelem o 14 let mladším. Zda se setkala s předsudky a problémy, prozradí moderátorovi Zdeňkovi Eškovi.

Věkový rozdíl mezi paní Irenou a studentem Martinem je 30 let. V Experimentu ČT představí Martin svou „novou" přítelkyni Irenu, která oslaví 53 let, kamarádům. Zachytíme jejich reakce a názory. Irena přivede svého „přítele" do domu, kde žije se svými dětmi. Jsou starší než Martin. Jaké budou jejich reakce? Jak se bude pár, na kterém je na první pohled patrné, že je mezi nimi velký věkový rozdíl, cítit na diskotéce, v obchodě s dětskými kočárky nebo na matrice, kde si budou domlouvat termín svatby?

„V reálném životě by to nemohlo fungovat. I kdybychom se strašně milovali, tlak okolí – Martinových rodičů a mých dětí byl tak silný, že si myslím, že bychom to neustáli," prozrazuje své bezprostřední pocity paní Irena.

Repríza: pátek 22. 5. na ČT2 od 09:35 hodin
Více informací: www.ceskatele­vize.cz/experi­ment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.