Hlavní navigace

Experiment, nový vzdělávací cyklus České televize – od 3. ledna 2009

[Tisková zpráva] Nový vzdělávací cyklus Experiment uvede Česká televize od 3. ledna 2009 vždy v sobotu na ČT1 od 17.20 hodin. Moderují Aleš Cibulka a Richard Samko.

Sdílet

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující.

Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.

Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči.

Experiment chce současně přinést svědectví lidí, kteří se v pozici „těch druhých“ alespoň na chvíli ocitli. V každém díle si jeden dobrovolník – často jde o celebritu – vyzkouší, jaké je to být v kůži „outsidera“. Dobrovolníci jsou vybírání tak, aby měli ke své nové roli co možná nejdále. Získají zcela novou podobu díky perfektní práci maskérů, novému oblečení a odbornému návodu, jak se mají chovat a co mají dělat. Takto vybaveni jsou vysláni do reálných situací a dva dny musí existovat v kůži toho jiného. Sledujeme je všude, reakce okolí jsou natáčeny většinou skrytou kamerou. V každém díle bude navíc našemu dobrovolníkovi sekundovat poradce, který s postižením nebo „jinakostí“ skutečně žije. Natočený materiál je konfrontován s výpověďmi aktérů o tom, jaké byly jejich pocity, se zkušenostmi našich poradců i s názory odborníků na danou problematiku. Tak se zábavnou formou dovídáme, jaké je to být v České republice počátkem 21. stolení jiný, než je většina obyvatel.

Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Sobota 3. ledna ČT1 17:20 Experiment – Život na kolečkách
Jak zvládne ostřílený motorkář prožít dva dny na vozíčku? Uvidíme, jak se zachová přítelkyně, zaměstnavatel i obecní úřad. V nesnázích mu poradí Jan Potměšil.
Repríza: pátek 9. ledna ČT2 09.35 hodin

Sobota 10. ledna ČT1 17:20 Experiment – Oči kameramana ve tmě
Filmový režisér a kameraman F. A. Brabec si vyzkouší prožít dva dny jako nevidomý. Kromě focení poslepu jej čekají nástrahy jako přecházení ulice, jízda autobusem nebo obyčejný oběd.
Repríza: pátek 16. ledna ČT2 09.35 hodin

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/experi­ment

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).